?>

Abzucht i miejskie mury obronne

Omijając olbrzymią nowoczesną dzielnicę handlową na wschód od Schuhhof, trzeba iść prosto na Marktplaz i w dół Worthstrasse, gdzie nad brzegiem Abzuchl, niewielkiego potoku przecinającego południowe Goslar, stworzono dzielnicę o charakterze artystycznym. Na rogu Abzuchtstrasse i Kónigstrasse mieści się Muzeum Goslar (Gosla- rerMuseum: wt,-nd. 10.00-16.00/17.00: 3.50 DM), gdzie obok zwyczajowych ekspozycji poświęconych lokalnej historii, ze szczególnym uwzględnieim rozwoju górnictwu na zboczach Rammelsberg, można obejrzeć skarby należące niegdyś do katedry. Ich ozdobę stanowi egzotyczny ołtarz Kroi/o, robiący wrażenie wykonanego w sercu Afryki, a nie w Xl-wiecznej Europie.

Abzucht wartkim nurtem płynie w korycie o wybrukowanych brzegach i od czasu do czasu popycha rozklekotane koło jednego z pięciu młynów wodnych, jakie pozostały z dawnych dwudzieslu pięciu: kio chce obejrzeć miejsca, gdzie dawniej stały młyny, niech podąża za czerwonymi kamieniami na środku chodników (tu i dalej w górę miasta, gdzie Abzucht przechodzi wGose). Można poszukać Przytułku św. Anny (St.- Annen-Stift: codz. 9.00-12.00 i 15.00-18.00) wybudowanego w 1488 r. i będącego najstarszym budynkiem z muru pruskiego w Goslar. Wewnątrz znajdują się XVII-wieczne malowidła ścienne i średniowieczne meble – aby wejść do środka, trzeba zapukać do drzwi frontowych.

Podążając stąd wdól ulicy St. Anncnhohe, dochodzi się do najlepiej zachowanych części murów obronnych miasta (Sladlbefesligung). Można je obejść dookoła, przechodząc przez liczne skwery, wciągu dwóch godziny. Mając mniej czasu, należy się udać w dół Zingcrwall doZwinger (codz. III 10.00-16.00: IV-X 10.00-17.00: 2.50 DM), pokrytej bluszczem wieży o cienkich murach, która dawniej służyła artyierzystom. Rozciągają się z niej piękne widoki na Goslar i góry Harzu. Wewnątrz mieści się kolekcja średniowiecznych zbroi, a także restauracja. Najlepiej zachowaną częścią miejskich fortyfikacji jest Szeroka Brama (BreitesTor), potężna konstrukcja, której sam widok musiał odstraszać potencjalnych najeźdźców.

W biurze turystycznym można uzyskać informacje na temat szlaków turystycznych po okolicy: najciekawszy jest szlak geologiczny wokół Rammelsberg Warto się tu też wybrać ze względu na Muzeum Górnictwa (Bergbaumuseum: codz. 9.30-18.00: 6 DM: dojazd autobusem #C z centrum), mieszczące się w stawnej kopalni. Przewodnik oprowadza najpierw po hali, która spełniała rolę przebieralni, a w której obecnie mieści się wystawa, ukazująca historyczne tło rozwoju tutejszego górnictwa. Właśnie tutaj ubiera się kombinezon górniczy oraz kask, po czym zjeżdża windą w głąb ziemi. Na razie lylko niewidka część jest udostępniania zwiedzającym. Trzeba też doskonale znać niemiecki, aby zrozumieć przewodnika posługującego się bardzo trudnymi, technicznymi wyrażeniami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>