?>

Am Sande i kościół św. Jana w Lüneburg

Wydłużony plac Am Sande, którego nazwa odzwierciedla fakt, że został założony na piaszczystym gruncie, leży na południe od rynku, z którym łączy go zamknięta częściowo dla samochodów Bäckerstrasse. Idąc nią, po drodze można zajrzeć do Apteki Ratuszowej (Ratsapotheke) z końca XVI w., której perfekcyjne w wyrazie wnętrze znakomicie koresponduje z misternie wypracowaną elewacją i doskonałym portalem. Pr/y Am Sande stoją najciekawsze w całym mieście domy mieszkalne, świadczące o niewyczerpanej inwencji, z jaką miejscowi budowniczowie tworzyfi wariacje na temat ceglanych szczytów wieńczących fasady. Uwagę szczególnie przyciąga Czarny Dom (Schwarzes Haus), usytuowany przy zachodniej części placu: jego nazwa odpowiada czarnemu zabarwieniu muni. Ta dawna gospoda i browar jest dziś siedzibą lokalnej izby handlowej.

Po przeciwległej stronie Am Sande wznosi się monumentalny ceglany kościół św. Jana (St. Johannis). Budowa została rozpoczęta w XIII w., lecz wysoka wieża, odchylona o kilka metrów’ od pionu, została wyniesiona dopiero w XV w. Sławnie są organy kościelne – prospekt i niektóre piszczałki pochodzą z początku XVIII w., lecz większość jest pozostałością poprzedniego XVl-wiecznego instrumentu, jednego z najstarszych organów w Niemczech. Ich brzmienie można przez chwilę usłyszeć w każdy piątek o 17.30, natomiast od połowy czerwca do późnego października w czwartki o godz. 20.00 odbywają się dłuższe recitale. Niemal równie cenny jest ołtarz główny, powstały dzięki współpracy kilku XV-wiecznych artystów z Hamburga i Lubeki. Jego tylna strona, ukazująca życie śśw. Jana Chrzciciela, Cecylii, Jerzego i Urszuli, jest dziełem Hinri- ka Funhofa. Obraz ten, namalowany z wielką maestrią, można śmiało przyrównać do malowideł szkoły holenderskiej lego okresu. Pozostałe dwa ołtarze mieszczą się w kaplicach po obydwu stronach. Odszukaj świecznik Madonny z Dzieciątkiem, który jest wyraźnie podobny do tych, które zdobią Salę Książęcą w ratuszu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>