?>

Baltrum i Langeoog

Najmniejsząi najmniej godną uwagi spośród tych wysp jest Baltrum. Atmosfera na wyspie jest bardziej wyciszona niż w innych letniskach, głównie za sprawą obowiązującego tu zakazu wjazdu samochodów. Z dworca w Norden do terminalu promów w Nessmcrsiel odjeżdżają trzy autobusy dziennie. Czas ich przyjazdów uzgodniony jest z rozkładem jazdy promów, który jednak może ulec zmianie na skutek złej pogody. Bilet z powrotem w terminie późniejszym kosztuje 36 DM. Bardziej korzystny (22 DM) jest jednak bilet z powrotem w tym samym dniu, gdyż wycieczka trwa na tyle długo, by zwiedzić całą wysepkę. Wbiurze informacji turystycznej (lll-IX pn.-pt. 8,30-12.00 i 14.30-18.00: «04939/8048), przy porcie, można otrzymać listę pokoi do wynajęcia (ffi-(3)) oraz wolnych miejsc hotelowych. Na skraju rezerwatu przyrody znajduje się kemping, lecz aby się tu zatrzymać, trzeba uzyskać zezwolenie w biurze informacji turystycznej.

Autobusy ze stacji kolejowej w Norden odjeżdżają do Esens, gdzie trzeba się przesiąść na autobus jadący do portu Bcnsersiel. Promy odchodzące stąd na kolejną wyspę na wschodzie, Langeoog, kursują od trzech do pięciu razy dziennie. Bilet kosztuje 25 DM (powrót w tym samym dniu) lub 34 DM (powrót w terminie późniejszym). Podróż trwa 50 min, a czas przybicia promu do brzegu wyspy pokrywa się z porą odjazdu kolejki wąskotorowej, której trasa wiedzie do dosyć nudnego centrum. Jedynym tytułem do sławy Langeoog jest olbrzymia kolonia ptactwa morskiego w rezerwacie przyrody na wschodnim krańcu wyspy.

Najlepiej zatrzymać się w schronisku młodzieżowym (łV-lX) z kempingiem, ładnie zlokalizowanym za wydmami Melkhórn, jakieś trzy kilometry na wschód – w sezonie lepiej zadzwonić i zapytać, czy są miejsca («04972/276: {?!). Informacje na temat wolnych pokoi (-) wywieszane są na tablicy przed biurem informacji turystycznej (pn.-czw. 7.30-12.00 i 13.30-16.30: «04972/6930), Hauptslr. 28.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>