?>

Berggarten i Fürstenhaus

Po drugiej stronie Herrenhäuser Strasse, na póinoe od Grosser Garten, leży Berggarten, gdzie uprawia sit: rzadkie i egzotyczne rośliny. Tutejsze orchidee były kiedyś uważane za najpiękniejsze w Europie i nadal wiele ich odmian jest hodowanych w szklarniach. Za szklarniami rozciąga się ogród skalny, ogród pergoli i ogród irysów, który rozkwita w kwietniu i maju. Jeszcze piękniejszy jest „Raj” rododendronów w środkowej części ogrodu. Z tylu Berggarten mieści się mauzoleum dynastii hanowerskiej, późne dzieło Lavesa w rygorystycznym stylu klasycy stycznym. Rozwój talentu tego architekta świetnie ilustruje zwieńczony kopułą budynek biblioteki (Bibliothekspavi- lion) koło wejścia do mauzoleum, który zaprojektował 30 lat wcześniej w swobodnej, jakby niedbałej estetyce pobrzmiewającej echami baroku.

Namiastkę zniszczonego w czasie wojny pałacu stanowi obecnie szereg budynków dworskich stojących wzdłuż Herrenhäuser Strasse. Fürstenhaus (wt.-nd. 10.00-17.00/ 18.00: 4.50 DM) został przerobiony na coś w rodzaju muzeum rodu Hanower: czy opłaca się zapłacić tak dużą sumę za wstęp zależy od tego, jak wysoce ceni się monarsze pamiątki. Ściany jednej z sal w całości pokryte są panoramą, przedstawiającą polowanie oraz znakomitymi portretami, łącznie z podobiznami króla Jerzego III i królowej Zofii, widzianych oczami zarówno Thomasa Gainsborough jak i Johanna Zoffany’ego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>