?>

Blankenese i Neuengamme

Dwadzieścia minut rowerem wzdłuż rzeki dzieli cii: od Blankenese, dzielnicy położonej na niewielkim, lecz stromym wzgórzu: ów fakt stanowi rzadkość w płaskiej części północnych Niemiec. Minęły już czasy, kiedy mieszkali tu emerytowani rybacy przyglądający się z oddali płynącym statkom. Teraz obok starych domów gęsto wyrastają nowe wille, między nimi wiją się strome drogi i ścieżki. Okolica jest malownicza, a leżące wzdłuż białopiaszezyslej plaży ekskluzywne kawiarnie i restauracje zaspokoją każde twoje kulinarne życzenie. W okolicy znajduje się park pełen starych drzew, w którym żyją jelenie. W lesie kryje się wicie kawiarni, szczególnie trudno znaleźć Will Hiis, gdzie podaje się różnorodne herbaty i pyszne zdrowe ciastka. Znajduje się ona przy Elbchaussee 499a, najprawdopodobniej i tak będziesz musiał zapytać o drogę.

Po przeciwnej stronie Hamburga, na jego wschodnim krańcu leży Neuengamme. Dojechać tam można kolejką S-Bahn do Bergedorf, potem autobusem #227 lub #327. Istniejący tu w czasie wojny obóz koncentracyjny (KZ-Gedcnkstältc Neuengamme: wt.-pt. 10.00-17.00, nd. 10.00-1 K.00: bezpl.) przekształcono w centrum edukacji politycznej z wystawą zdjęć i dokumentów świadczących o okropnościach przeszłości i przedstawiających historię ruchu oporu. Na terenie drugiego obozu koncentracyjnego w Hamburgu, w Fuhlsbüttel, znajduje się obecnie lotnisko. W obu obozach zginęło w sumie około 50 tys. osób, w tym ponad 6 tys. hamburskich Żydów.

Będąc w Bergedorf można obejrzeć XI Ii-wieczny zamek (wl.-nd. 10.00-17.00: 6 DM), położony w pobliżu stacji S-Bahn, Wzniesiona z czerwonej cegły budowla z charakterystycznym szczytem, leżała na ważnym średniowiecznym szlaku handlowym. Niegdyś zamek byt otoczony fosą i służył głównie do pobierania podatków. Wewnątrz mieści się muzeum regionalne, można w nim poznać miejscowy folklor, obejrzeć stroje oraz tradycyjne wyroby artystyczne i rzemieślnicze wsi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>