?>

Bückeburg – dalszy opis

Bracia Hans i Ebbert Wulf z Hildesheim, którzy wykonali dekorację kaplicy i Złotej Sali, otrzymali również zlecenie na wzniesienie innej ważnej budowli Biickenburga, kościoła miejskiego (Stadtkirche: pol. lV-poł. X pn.-pt. 10.30-12,00 i 15.00-17.00: poi.

X-pol. IV czw. i sb. 14.00-16.00), stojącego u wyłom głównej arterii miasta, Lange Strasse. Kościół współzawodniczy ze świątynią w Wolfenbiittel o tytuł pierwszej absolutnie protestanckiej budowli sakralnej na święcie. Tutejszy gmach jest dużo bardziej jednolity, jego konstrukcję można uznać za mistrzowskie osiągnięcie – mimo łacińskiej sentencji umieszczonej w poprzek fasady, która głosi: „Dzieło pobożności, nie architektury”. Nie licząc frontowej elewacji, zewnętrzna część kościoła jest dość ponura, lecz wnętrze zapiera dech w piersiach. Masywne korynckie kolumny sięgają aż do sklepienia, a oko przyciąga mieniący się złotem prospekt organów, przy których klawiaturze przez 45 lat zasiadał Christoph Friedrich Bach, syn Jana Sebastiana. Centralna rola kazania w liturgii protestanckiej doprowadziła do przekształcenia dotychczasowej formuły kościoła halowego. Wewnętrzne ściany obiegają malowane galerie, a w centrum umieszczono ambonę, która należy do najpiękniejszych w kraju: postument jest zdobiony pozłacanymi reliefami przedstawiającymi sceny z Życia Chrystusa. Kaznodziei towarzyszą natchnione postacie Mojżesza i św. Pawła. Jeszcze większe wrażenie robi chrzcielnica z brązu, doskonała kompozycja rzeźbiarska de Yriesa: symbolicznie wyobrażony Duch Święty unosi się nad misternie wykonaną grupą Chrztu Chrystusa, która wieńczy pokrywę chrzcielnicy: jej czasza podtrzymawana jest przez dwa cherubiny siedzące na kuli.

W domu z muru pruskiego (z powodującą niemiły zgrzyt współczesną dobudówką) przy Sabie Platz, w zamkniętym dla ruchu kołowego obszarze, miedzy Lange Strasse i Bahnhof Strasse, znajduje się jedyne bodaj na świecie Muzeum Śmigłowców (Hub- schraubermuscum: codz. 9.00-17.00: 5 DM). Muzeum stanowi poglądową wystawę na lemat techniki lotu pionowego (opisy także wjęz. angielskim). Po ekspozycji historycznej przedstawiającej wysiłki ludzkości marzącej, aby wznieść się w powietrze, następuje wystawa śmigłowców wszystkich znanych typów.

Dworzec kolejowy leży na północnych obrzeżach miasta: trzeba iść 10 min w dół Bahnhofstrasse w kierunku zamku. Przv Lange Str. 45 znajduje się biuro informacji turystycznej (pn.-pt. 8.00-12.30 i 14.00-1 7.00, sb. 9.00-11.00: «05722/20624). Najlepszą restauracją w mieście jest Raiskeller, która mieści się w raluszu naprzeciwko bramy zamkowej. Tańsze posiłki oferuje XVII-wieczny Zur Folie, Lange Str. 13, podobnie jak restauracje hoteiowe w Braunom, Brauslr. I («05722/4634:), i w AlisiadtkeUer, Trom- peterstr. 1 («05722/6440: ). Najbliższe schronisko młodzieżowe jest w Porta Westfalica (zob. str.000), dwie stacje kolejowe dalej: jest tam też kemping: drugi znajduje się nad Doktorsee («05751/2611) koło Rinteln, ok. 10 km na południe od Biiekenburga.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>