?>

Bückeburg

Na przełomie XVII i XVIII w. stolicę Schaumburg-Lippe przeniesiono 18 km na zachód do BÜCKEBURGA, będącego wtedy niewielkich rozmiarów wioską. Jest to nadal siedziba panującego tu dawniej rodu, którego członkom, podobnie jak wielu innym niemieckim arystokratom, jako rekompensata po utracie wpływów politycznych pozostało bogactwo i rezydencje. Warto również pamiętać, że większość muzeów i zabytków czynna jest w poniedziałki, co w Niemczech należy do rzadkości.

Zamek wznosi się na rozległym obszarze na obrzeżach centrum miasta. Na moście nad fosą wznoszą się dwie znakomite rzeźby z brązu, Wenus i Adonis oraz Porwanie Pro- zerpiny dłuta Adriana de Vries. Droga przez most prowadzi na dziedziniec. Skrzydło zamku znajdujące się na wprost zostało odbudowane po pożarze w XV1I1 w. – można je obejść z prawej strony i przyjrzeć się wspaniałym renesansowym fragmentom budynku, które w połowie XVI stulecia zostały dobudowane do XIV-wiecznej wieży. Idąc dalej przed siebie dotrzesz do neoromańskiego mauzoleum (IV-X codz. 10.00-18.00: 3 DM), którego kopułę zdobi największa w Niemczech mozaika.

O wiele bardziej opłaca się obejrzeć zamek (z przewodnikiem: codz. 9.00-12.00 i 13.00-17.00/18.00: 7 DM). Trasa zwiedzania wiedzie przez malowniczy dziedziniec wewnętrzny oraz ciekawsze pomieszczenia. Wnętrza są, łagodnie mówiąc, eklektyczne: z pretensjonalnej wilhelmińskiej sali bankietowej z olbrzymim freskiem w stylu weneckim przechodzi się do intymnej rokokowej palarni, po czym z kolei do renesansowej sali ze wspaniałym zestawem brukselskich tapiscrii na ścianach. Prawdziwym klejnotem jest gotycka kaplica zamkowa, która w okresie manieryzmu została zaadaptowana dla potrzeb obrządku protestanckiego. Chcąc zadać kłam przekonaniu, że nowa wiara przeciwstawia się wszelkiemu ziemskiemu przepychowi, kaplicę udekorowano z niebywałym rozmachem. Każdy centymetr kwadratowy muru pokryto malowidłami al fresco, elementy wystroju ozdobiono rzeźbieniami i złoceniami. W tym samym okresie wybudowano świecki odpowiednik kaplicy, wystawną Złotą Salę (Goldener Saal). Sięgające stropu drzwi wejściowe są flankowane olbrzymimi posągami Marsa i Flory, a w górze unosi się Merkury w towarzystwie cherubinów i boginek.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>