?>

Burgplatz

Naprzeciw katedry wznosi się Hurg Dankwarderodc (wl.-nd. 10.00-17.Oł): bezpł.). Zamek, nazwany tak na cześć na pół mitycznego założyciela miasta z IX w., został zbudowany w tym samym okresie co katedra. Swoją dobrą kondycję zawdzięcza temu, że w XIX w. został gruntownie odnowiony w formie znacznie bardziej zbliżonej do oryginału, niż podobne budowle, których restaurację inspirowało romatyczne uwielbienie dla średniowiecza. W zamku mieści się muzeum średniowiecznej sztuki i rzemiosła, którego główną atrakcją jest oryginał pomnika Lwa. Do innych ciekawych eksponatów należy szkatułka z kła morsa, X [-wieczny relikwiarz w kształcie ręki św. Błażeja (patrona katedry), płaszcz Ottona IV (syna Henryka Lwa), jedynego członka rodziny Wclfów, który dostąpił godności cesarza.

Burgplatz był kiedyś dziedzińcem zamkowym w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu, gdyż okalające go domy należały do dworzan. Ocalały dwa X Vl-wicczne domy z nturti praskiego wzniesione w miejscu dworskich zabudowań – Gildehaus i Minste- rialhof, który jest obecnie siedzibą lokalnej izby handlowej. Kiasycyslyczny pałac, na przeciwległym rogu placu, był pierwotnie siedzibą domu wydawniczego, zaś obecnie mieści muzeum regionalne (Landesmuseum: wt., śr. i pt.-nd. 10.00-17.00, czw. 10.0020.00: bezpl.). Znajdują się tu ekspozycje poświęcone historii regionu brunszwickiego, a przy wejściu umieszczono kopię pomnika Lwa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>