?>

Dänischer Wohld i Eckernförde

Dwie linie kolejowe łączą Kilonię z leżącym na północy Flensburgiem. Pierwsza biegnie przez Kanał Kiloński nieco na północ od miasta, a następnie przez obszar zwany Dänischer Wohld. Pociąg zatrzymuje się w Gettnrf, skąd można zacząć wędrówkę po spokojnych okolicach wiejskich. Klifowy brzeg morski jest dość stromy (dojechać do wybrzeża można tylko autobusem), a turystyka nie jest tu tak rozwinięta jak nad Zatoką Kilońską. Na noc można się zatrzymać w Dänisch-Nienhof.

Na końcu Zatoki Eckemfordzkiej {Eckenförder Bucht), 31) km od Kilonii, leży miejscowość wypoczynkowa ECKERNFÖRDE. Mimo że centrum nie różni się specjalnie od typowych nowoczesnych uzdrowisk, stara część miasta wygląda interesująco. Warto zajrzeć do kościoła św. Mikołaja (Nikolaikirche), gdzie można podziwiać przepięknie rzeźbiony i malowany sufit chóru wykonany z ciemnego dębu oraz ołtarz. Miejscowe muzem dokumentujące różne przejawy życia codziennego w początkach naszego stulecia mieści się w XV-wiecznym ratuszu (Vil i VilI wt.-nd. 10.00-17.00: pozostałe miesiące wt.-pt. 15.00-17.00, sb. ind. 10.00-17.00: 2 DM). Znajduje się w nim typowy Fłitcktungszimmer – pokój uchodźcy z prostymi sprzętami i pamiątkami przywiezionymi ze wschodu – św iadectwo losu widu mieszkańców Szlezwiku-Holsztynu, którzy musieli pozostawić swój dobytek i całymi tygodniami bądź miesiącami wędrowali, by wydostać się ze strefy radzieckiej.

O noclegi dowiaduj się w biurze informacji turystycznej przy Preusserstr. I («04351/ 90520). Tutejsze hotele to: Park, Preusserstr. 24 («(?4351/5411: ): Sandkrug, Berliner Str.73 («04351/5022:): i luksusowy StmhhoteL Am Exer3 («04351/6044:). Schronisko młodzieżowe znajduje się przy Sehestedtcr Str. 27 («04351/2154: ?3)), roztacza się z niego widok na morze. Najlepsze lokale gastronomiczne leżą wokół Frau-Clara-Strasse, najlepszą restauracją jest ratuszowa Ratskeller.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>