?>

Duderstadt

DUDERSTADT znajduje się ponad 30 km na wschód od Getyngi w górnej części Eichsfeld, położonej na uboczu, zapomnianej przez historię krainy. Powszechna opinia głosi, iż jej izolacja nie sprzyjała dopływowi świeżej krwi, w związku z czym małżeństwa zawierane w obrębie zamkniętej społeczności przyczyniły się do powolności umysłowej mieszkańców tych stron. Większość tego obszaru wchodziła w skład byłej NRD, jedynie Duderstadt zostało po zachodniej stronie. Dziękując za to losowi miasto samo wykreowało się na stolicę Żlotego Pogranicza (Die Golden Mark). Dzięki odprężeniu, jakie przyniosła polityka wschodnia (Ostpolitik) Willi Brandta, w Duderstad otwarto granicę, która dotąd przez długie lata pozostawała szczelnie zamknięta.

Przez wiele wieków Duderstadl pozostawało własnością mogunckich biskupów elektorów, Domy z muru pruskiego posiadają pewien subtelny urok, dzięki któremu wyróżniają się na tle innych miast regionu. Niektóre z ponad 500 budynków robią naprawdę spore wrażenie, wiele jest ozdobionych rzeźbieniami oraz napisami – przekazami minionych wieków – które nie straciły nic ze swej aktualności. Najęiekawsze przykłady dawnej zabudowy można znaleźć przy Hinterstrasse, z bogatą mieszanką stylów architektonicznych odzwierciedlających kolejne fazy historii miasta, gdy po częściowym zniszczeniu następowała intensywna odbudowa. s

Główną arterią Duderstadt jest Markfstrasse, każdy z jej końców rbzszerza się u wylotu tworząc plac. Po stronie zachodniej leży Dolny Rynek (Untermarkt), nad którym dominuje protestancki kościół św. Serwacego fSt. Servatiuskirehe): po pożarze w 1915 r. jego wnętrzu nadano wygląd secesyjny. Na Górnym Rynku (Obermarkt) wznosi się jego katolicki odpowiednik. St. Cyriakus, ładny gotycki kościół halowy z imponującym barokowym wykończeniem, na które składa się m.in. wysoki kandelabr z figurkami aniołów, często obnoszony podczas procesji. Pomiędzy obydwoma kościołami stoi ratusz (pn.-śr. i pt. 9,00-16.30, czw. 9.(10-19.00, sb. i nd. 9.30-12.30: IV-X także sb. i nd. 14.30-16.30: 2.50 DM), we wnętrzu którego kryją się komnaty powstałe na początku XIV w. Za to z zewnątrz pierwotna, dwupiętrowa konstrukcja z piaskowca została wzbogacona o nadbudowę z muru pruskiego, póżnogotyckie wieżyczki oraz renesansowy balkon i klatkę schodową. Pr/cd ratuszem stoi kolumna Najświętszej Marii Panny (Mariensaule) wykonana z piaskowca, jej bazę flankują dwie palmy, przywodzące na myśl tak odległe od Północnych Niemiec wybrzeża Morza Śródziemnego.

Drugim najważniejszym zabytkiem Duderstadt jest Westertorturm, oryginalna brama miejska od strony północnej, z wysokim, spiczastym, spiralnie skręconym hełmem. Najlepiej tu właśnie rozpocząć spacer wokół zachowanych fragmentów dawnych fortyfikacji, stwarzający dobrą okazję do podziwiania miejskich widoków.

Do Duderstadt nie dochodzą pociągi. Autobusy DB w kierunku Getyngi odjeżdżają z dworca poniżej Wcstertorturm, natomiast pozostałe z Untermarkt. Biuro informacji turystycznej (pn.-śr. i pl. 9.00-16.30, czw, 9.00-19.00, sb. i nd. 9,30-12.30: IV-X dodatkowo w sb. i nd, 14.30-16.30), mieszczące się w ratuszu przy Marktstr. 66 dysponuje listą prywatnych kwater (©-©).

W mieście jest tylko sześć hoteli: Schutzenhaus, August-Wemer-AUee 28 («05527/ 5506: ©): Alte Post, Jiidenstr. 20 («05527/8967: ©): Deutsches Haus, Hinterstr. 29 («05527/4052: ): Zum halben Mami Huberstr. 17-19 («05527/2698: ): Budapest, Marktstr. 99 («05527/3335: ) oraz Zum Löwen, Marktstr, 30 («05527/3072: ©).

Nowo otwarte schronisko młodzieżowe, Mühlhäuser Str. 27 («05527/731001: /ę\) jest bardzo wygodne. Kemping Forsthaus Nesselröder Warten («05508/364) znajduje się w Nesselröde, które leży przy drodze Duderstadt-Getynga.

W każdym hotelu jest restauracja. Trudno też nie wstąpić do Ratskeller, Am Gro- penmarkt. Najważniejszy festyn w Duderstadt to Schützenfest, odbywający się w drugi weekend czerwca.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>