?>

Flensburg – dalszy opis

Na Norderstrasse 22 znajduje się Künstlerhof, dziedziniec z domami z muru pruskiego, obecnie mieszczą się w nich pracownie artystów. Promenada kończy się przy Nordertor, renesansowej bramie ze schodkowym szczytem, która stała się symbolem miasta. Znajdują się tu herby Flensburga i króla Danii, Christiana IV.

Blisko Nordertor. przy przystani na Schiffbrücke 39 znajduje się Muzeum Żeglugi i Rumu (SehifTahrts- und Rum-Musseum: wl.-sb. 10.00-17.00, nd. 10.00-13.00: 2 DM). Budynek ten był magazynem aż do 1970 r., kiedy otwarto muzeum. Ekspozycja obejmuje historię portu i handlu morskiego oraz zawiera wdzięczne modele statków wykonane przez marynarzy. W piwnicach mieści się nowy dział przedstawiający miejcowy przemysł produkcji rumu: doliczono się aż 58 rodzajów rumu wytwarzanych we Flensburgu.

Wracając do Nordestrasse napotkasz kamienne schody zwane Marientreppe, prowadzą one do Walu Zamkowego (Schlosswall), który wyznacza miejsce, gdzie niegdyś wznosił się zamek. Roztacza się stąd widok na zatokę oraz drugą, mniej atrakcyjną część miasta. Bardziej na południe, także na wzniesieniu, na Luthcrplatz, znajduje się duży neorenesansowy budynek Muzeum Miejskiego (Städtisches Museum: wt.-sb. 10.00-17.00, nd. 10.00-13.00: 2DM). Dochodzi się tam wzdłuż Rathausstrasse od skrzyżowania Grosse Strasse z Holm. Wewnątrz można oglądać sprzęty średniowieczne i wnętrza domostw wiejskich, a także akwarele Emila Nolde,

Warto też przejść się na wschód od Südcrmarkt do najstarszej części miasta położonej wokół kościoła św. Jana (Johanniskirche), małej wiejskiej świątyni z XII w. Patrząc na kościół od środka doznaje się wrażenia, że ugina się on pod ciężarem dziwacznego XV[-wiecznego sklepienia, pokrytego dekoracyjnymi freskami o zdecydowanie nicreligijnym wyrazie.

Dworzec główny znajduje się 15 min. drogi na południe od centrum: dworzec autobusowy jest na południe od przystani, po drugiej stronie tętniącej życiem ulicy Süderliofenden. Biuro informacji turystycznej (pn.-pt. 9.00-13.00 i 15.00-i 8.00: »0461/ 23090) leży w centrum przy Norderstr. 6, a Mitfahrzentrale na St.-Jürgen-Platz (»04(S I / 17961).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>