?>

Föhr i Amrum

Położona najbliżej Sylt wyspa Föhr ma zupełnie odmienny charakter. Poza kilkoma barami i kafejkami życie nocne tu nic istnieje, łatwo jest znaleźć nocleg. Promy ze sla- tego lądu przybijają do WYK, głównego miasta wyspy. W mieście jest przystań, XIII- wieczny kościół, poza tym panuje w nim błogi spokój. W zależności od stanu finansów możesz wybrać się na godzinną przejażdżką taksówką wokół wyspy (około i 1 DM: szczegóły w biurze przy Birkenweg 11: «04681/3705) lub wypożyczyć rower (w jednym z licznych sklepów z tabliczką na wystawie: Fahrrad Verleih około 15 DM za tydzień). Najpierw należy pojechać do wioski NIEBLUM na zachodzie, która zachowała wiele z dawnego uroku. Są tu domy kryte strzechą i brukowane ulice oraz kościół z XIII w. Przysłuchaj się miejscowemu dialektowi, będącemu połączeniem elementów Plattdeutsch, Hochdeutsch i języka fryzyjskiego, który z kolei jest mieszanką duńskiego, holenderskiego i angielskiego.

Kemping i schronisko młodzieżowe są położone w Wyk na Fehrstieg 41 («04681/ 2355:). Danycho noclegach udziela biuro informacji turystycznej («04681/304042) przy Hafenstr. 44. Amrum jest mniej ciekawe niż poprzednia wyspa. Promy zatrzymują się w WITTDÜN, jeżeli nie będziesz uważać, to możesz tam utknąć na dłużej – połączenia promowe i autobusowe nie są zsynchronizowane. Wieś robi wrażenie przystanku na końeu świu- ta, można jednak wypożyczyć rower w miejscowym biurze informacji turystycznej («04682/861) na Mittlerste 34, przy parkingu koło przystani. Można tu spacerować po plaży, obserwować ptactwo wodne, uprawiać sporty, w końcu można nawet polubić miejscowy silny wiatr. Większość turystów przyjeżdża do hoteli na tydzień lub dwa, najlepiej więc spytać w biurze informacji o wolne miejsca – w sezonie turystycznym trudno będzie coś znaleźć samemu. Schronisko młodzieżowe jest przy Mittelstr. I («04682/2010 lub 2355: {L,).

Tylko w czasie odpływu i tylko z doświadczonym przewodnikiem można przejść przez watt z Amrum na Föhr. Informacji o wycieczkach udziela Schutzstation Wattenmeer w Hörnum na wyspie Sylt (wt.-nd. 10.00-12.00 i 15.00-17.00: «04653/1093).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>