?>

Friedrichswall i okolice

Granicę dawnych murów Hanoweru wyznacza dziś bardzo ruchliwa śródmiejska obwodnica. Na Friederikenplatz stoi Leineschloss (obecnie siedziba parlamentu kraju związkowego), którego dystyngowane portyki są wzorowane na świątyniach starożytnej Grecji. Zostały one dobudowane przez Lavesa, który jest odpowiedzialny za całkowitą zmianę pierwotnego wyglądu budowli. Nieco dalej w kierunku wschodnim można natrafić na kolejne dwa stojące obok siebie budynki jego pomysłu: Pałac Wageheim (Wageheim Pałais) oraz Dom Lavesa (Laveshaus), należący do sławnego architekta. Jeszcze dalej wzdłuż Lavesallee wznosi się kolejne jego dzieło, kolumna Watcrloo (Waterloosaule), upamiętaniająca udział wojsk hanowerskich w bitwie, która przyniosła ostateczną klęskę Napoleonowi. To głównie dzięki mm Wellington zdołał utrzymać się wystarczająco długo, aby przybyła pruska odsiecz pod wodzą Bliichera, która odwróciła losy bitwy na korzyść oblężonych Brytyjczyków.

Naprzeciw Laveshaus znajduje się Muzeum Kestnera (Kestner-Museum: wt., czw. i pt. 10.00-16.00, śr. 10.00-20.00, sb. i nd. 10.00-18.00: bezpl.). To harmonijnie zespolone muzeum sztuki zdobniczej zawdzięcza swą nazwę założycielowi Augustowi Kest- nerowi, hanowerskiemu dyplomacie rezydującemu w Rzymie. By 1 synem Charlotty BuFf, pierwszej miłości Goethego i zarazem głównej bohaterki jego powieści Cierpienia młodego Wertera. Zbiory średniowieczne na pierwszym piętrze obejmują kosztowności i tkaniny z klasztorów Dolnej Saksonii: warto zwrócić uwagę na ocalałe fragmenty Złotej Tablicy (Goldene Tafel) z kościoła św. Michała w Liineburgu oraz wspaniały relikwiarz nieznanego świętego w kształcie głowy ze złoconego brązu, wykonany około 1200 r. dla klasztoru w Fischbeck. W pozostałych salach ekspozycje są eklektyczne, od renesansowych wyrobów z brązu, poprzez XVlłl-wieczną porcelanę, aż po wyśmienity wybór artystycznych bibelotów z okresu secesji z Ameryki i Europy. Na górze ulokowano dzieła sztuki z okresu starożytnej kultury greckiej, etruskiej, rzymskiej i cypryjskiej oraz obszerne zbiory egipskie.

Tuż obok wznosi się Nowy Ratusz (Neues Rathaus), olbrzymia fantazyjna budowla z początku XX w., będąca połączeniem siylu dekoracyjnego z neogotykiem, która trzyma się podmokłego gruntu przy pomocy <>000 kloćków z bukowego drewna. Bezsprzecznie warto zajrzeć do środka: od czasu do czasu odbywa się zwiedzanie z przewodnikiem, ale najwyraźniej nikomu nie przeszkadza, jeśli się iroclię poszwendać saniopas. Od kwietnia do października można wyjść na galerię pod kopułą (9.30-12.00 i 14.00- f 7.00: 2 DM), skąd rozpościera się najlepszy widok na miasto. Jednakże główną atrakcję stanowi winda, która wjeżdża na górę – szyb jest odchylony od pionu (wszystko wskazuje na to, że są tylko dwie takie windy w Europie). Warto rozejrzeć się za makietami Hanoweru w różnych stadiach rozwoju miasta: makieta zbombardowanego Hanoweru z okresu wojny we wstrząsający sposób uzmysławia szkody, jakie miasto poniosło w wyniku działań wojennych.

Zaraz na Nowym Ratuszem rozciąga się Maschpark, z małym sztucznym jeziorem. Trochę dalej znajduje się dużo większe sztuczne jezioro, Maschsee, które służy mieszkańcom jako główny teren rekreacyjny. Można połazić po wysadzanych drzewami alejach, udać się na przejażdżkę parostatkiem lub też wynająć łódź wiosłową czy kajak.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>