?>

Gastronomia i rozrywka – Getynga

Getynga jest przede wszystkim miastem, gdzie można się zabawić. Są tu dziesiątki kawiarń, barów i restauracji, które dzięki akademickiemu charakterowi miasta odznaczają się żywą atmosferą i niskimi cenami.

Junkerschänke, Barfüsserstr. 5. Najlepsza restauracja w Getyndze: mieści się w przepięknym, XV- wiecznym budynku z muru pruskiego: drogo, lecz warto tu wstąpić. Naturell, Lange-Geismar-Str. 40 (pn.-pl. 11.00-19.00, sb. 11.00-14.30). Poleca interesujące posiłki wegetariańskie oraz zdrową żywność.

Plunkuchenhaus, Speckstr. 10. Popularny wśród studentów bar z szerokim wyborem deserów i smacznych naleśników. Rathskeller, Marki 9. Mimo niespotykanej już, anachronicznej pisowni, jest to jak najbardziej typowa niemiecka restauracja mieszcząca się w- ratuszu, z tradycyjnym, smacznym menu.

Taormina, Groner-Tor-Str. 28. Godna polecenia pizzeria: czynna do 1.30 w nocy. Zum Alldeutschen, Prinzenstr. 16. Najsławniejsza studencka gospoda w Getyndze, lecz w dzisiejszych czasach spotyka się tam więcej turystów niż żaków.

Zum Schwarzen Baren, Kurze Sir, 12. Romantyczna gospoda zXVJ w., z witrażami i przytulnymi, niewielkimi wnękami. Posiłki wyśmienite, niezbyt drogie. Zum Szültcnbürgcr. Prinzenstr. 7. Kolejna gospoda popularna wśród braci studenckiej. Serwuje się tu takie dania, jak Schmalzbrot (chleb ze smalcem) oraz pełne posiłki.

Blue Note, Wilhelmplatz 3. Nieco bardziej ekskluzywny bar jazzowo-bluesowy, odwiedzany przede wszystkim przez .studentów prawa i medycyny. Can Can. Kornmarkt 9. Bar w podziemiach popularny wśród studentów ze względu na tanie bagietki, świetną kapelę i ożywioną atmosferę.

Havana Moon. Role Sir, I 8. Niezwykle modny bar w stylu teksańskim, KAZ-Keller, Hospilalslr. 6. Modny bar z ogrodem: można tu zjeść też lekkie posiłki. Nörgdhuff, Groner Str. 23. Popularne miejsce wśród studenckiej bohemy. Od czasu do czasu odbywają się lu koncerty muzyczne r przedstawienia teatralne. „

Życie kulturalne Getyngi skupia sit: w Deutches Theater (tr0551 /496911) i w Stadthaile (śfl551/4970020), które stoją naprzeciw siebie przy Tlieaterplatz. Poza tym istnieje nieco bardziej eksperymentalny Junges Thcater (0551/55123) przy Hospitalslr. 6,

Co roku w czerwcu odbywa sic w Getyndze Handel fest, jeden z najlepszych i najciekawszych festiwali w Europie poświęconych muzyce jednego kompozytora: dzięki niemu udało się wskrzesić i przywrócić do repertuaru wiele zapomnianych arcydzieł Handla.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>