?>

Gifhorn

Ważna rola GIFHORN wynikała w średniowieczu z usytuowania na skrzyżowaniu dwóch ważnych dróg handlowych: szlaku solnego wiodącego z Brunszwiku do Lubeki i szlaku zbożowego z Magdeburga do Celle. Dzięki temu Gifhorn zwróciło na siebie uwagę brun- szwickich książąt z dynastii Welfów, którzy postanowili wznieść tutaj warownię. Podróż pociągiem z Brunszwiku trwa pół godziny, należy dojechać aż do stacji Gifhom-Stadt.

Pokonując 25-kilomelrowy odcinek szosą B4 na północ od Brunszwiku, która prowadzi do Gifhorn, po drodze, w miejscowości Mcinholz widać planszę: Joe Bodemann Film-Ticrpark, Mieszkają tu zwierzęta, ni.in. niedźwiedź, lew i wilki, specjalnie przygotowywane przez swego opiekuna Joe Bodemanna do udziału w filmach. Występy czworonożnych gwiazd odbywają się w weekendy (pt.-nd.) o godz. 15.00.

Budowa zamku Welfów (Welfenschloss) rozpoczęła się w 1525 r. Jako pierwsza powstała brama i zarazem budynek mieszkalny – Torhaus, najciekawsza część dzisiejszej budowli, Półokrągłe szczyty zamykające z czterech stron kolebkową konstrukcję dachu stanowiły rozwiązanie w owym czasie nie spotykane nigdzie indziej w półnoeno-środ- kowej Europie. Jego twórcą był nadworny budowniczy z Celle. Droga do Torhaus wiedzie przez drewniany most przerzucony nad fosą, która otaczała niegdyś zamek ze wszystkich stron i mierzyła 50 m szerokości. W czasie wojny trzydziestoletniej dowódca wojsk szwedzkich na widok potężnej twierdzy oblanej wodą zrezygnował z ataku ze słowami „Niechże pływają tu kaczki”. Zamek pozostał nie zdobyty.

Od strony wewnętrznego dziedzińca Torhaus zdobią medaliony i tarcza herbowa pierwszego i zarazem ostatniego pana zamku, księcia Franza, po którego bezpotomnej śmierci zamek był wykorzystywany jedynie podczas polowań. Płaskorzeźby są dziełem Levina Storcha, który jest również twórcą Grupy Ukrzyżowania z Rethen (Retliener Kreuzgruppe) przechowywanej w Muzeum Regionalnym (Kreisheimatmuseum: wt.- pt. 14.00-18.00, sb. i nd. 11.00-17.00: bezpł.), zajmującym jedno ze skrzydeł zamku. Wystawy dotyczą archeologii, lokalnej historii, folkloru i geografii. Integralną częścią muzeum jest kaplica zamkowa z dwiem emporami, jedna z pierwszych protestanckich budowli sakralnych. W niszach okiennych umieszczono dwa książęce sarkofagi należące do księcia Franza i jego małżonki. Orginalne malowidło ołtarzowe znajduje się w Landesgalene w Hanowerze. W jego miejscu umieszczono współczesny obraz Niewierny Tomasz, znanego berlińskiego artysty Johannesa Grützke.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>