?>

Góry Harz

Góry te (zob. też Niemcy. Część wschodnia) są pierwszą barierą, na którą napotykają lodowato zimne wiatry smagające Nizinę Północnoniemieeką. Od czasów, gdy w XIX w. przyjęło się spędzanie wakacji poza domem, Harz stal się popularnym regionem wypoczynkowym. To właśnie w górach Harzu, oraz w samym Berlinie, powojenny podział Niemiec był najbardziej odczuwalny – przez ich środek biegła osławiona granica z drutu kolczastego. Większość dróg prowadziła donikąd, a sąsiednie wioski były zupełnie od siebie odcięte, co prowadziło do ruiny lokalnej gospodarki. Porównując tereny leżące po obydwu stronach granicy, dostrzegało się uderzający kontrast, niekoniecznie wyłącznie na niekorzyść strony wschodniej. Po pierwsze, miasta leżące na obszarze Dolnej Saksonii przekształcono w nowoczesne kurorty, dość jednakowe i pozbawione indywidualnego charakteru w porównaniu z ich wschodnimi odpowiednikami. Po drugie, kolej parowa kursująca po górach, która do dziś stanowi dużą turystyczną atrakcję wschodnich terenów Harzu, na zachodzie została zastąpiona autobusami: pozostała jedynie linia biegnąca wzdłuż północnych i zachodnich podnóży gór Harzu. Pomimo wiciu zmian, jakie zaszły po ponownym zjednoczeniu, różnice pomiędzy terenami położonymi po obydwu stronach dawnej granicy wyraźnie ukazują skutki czterdziestu lat narodowego podziału.

W turystycznych folderach klimat tego łańcucha górskiego określa się eufemistycznie jako „wzmacniający”. Oznacza to ulewne deszcze i mgłę, a w zimie obfite opady śniegu: jednakże z jakiegoś powodu nic odstrasza to tłumów wiekowych z lekka wczasowiczów, dzięki którym region zasłuży! na pogardliwe miano Retitnergebirge (góry emerytów). Być może przyciągają staruszków łagodnie sfałdowane zbocza gór („na nartach to tu mogą jeździć niemowlęta”, brzmi inna obelga), które powodują, że Harz jest idealnym miejscem na zdrowe, spacerowe wakacje.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>