?>

Goslar

Na południc od Wolfenbiittcl pejzaż Dolnej Saksonii przechodzi kolejne istotne przeobrażenia i równina ustępuje łagodnie opadającym, lesistym wzniesieniom gór Harz. Przez dłuższy czas był lo rejon górniczy z licznymi kopalniami złota, srebra i innych mniej cennych minerałów, lecz w obecnym stuleciu złoża zostały wyczerpane. Na skra ju gór leży prawdziwy klejnot wśród miast lego regionu, cesarskie Goslar, które w dużym stopniu zachowało atmosferę średniowiecznych Niemiec. Wszystkie inne atrakcja w tej części Harzu wypadają blado w zestawieniu z Goslar, lecz niedaleko od gór jest kilka urodziwych miasteczek z domami zmuru pruskiego, takich jak Einbeck, skąd pochodzi piwo Bockbier, Dudcrstadt i Münden. Zupełnie odmiennie wygląda na tym tle uniwersyteckie miasto Getynga, nie posiadające szczególnie ciekawych zabytków, lecz charakteryzujące się najbardziej ożywioną atmosferą ze wszystkich miast pomiędzy Hanowerem a Frankfurtem.

Mitislo górnicze w myślach kojarzy się od razu z rzędami ponurych, jednakowych domów stojących w cieniu potężnych, demonicznych szybów wydobywczych. GOSLAR, maluwniczo położone na północnej krawędzi Harzu, całkowicie odbiega od tego stereotypu. Trzeba przyznać, że tutejsze górnictwo było raczej ekskluzywne – gdy w X stuleciu w zboczach pobliskiej 600-melrowej góry Ram melsberg odkryto złoża srebra, miasto przeżyło natychmiastowy rozkwit i stało się „szkatułą Świętego Cesarstwa Rzymskiego” oraz ulubioną siedzibą królewską. Jako wolne miasto cesarskie w późnym średniowieczu niewielkie Goslar było jednym z najbogatszych ośrodków w Europie. Wydobywano tam już nie tylko srebro, lecz także ołów i cynk. Mimo że w 1800 r. miasto przeżyło dwa pożary, pozostało wiele pamiątek z tego wspaniałego okresu. Alianci oszczędzili Goslar podczas wojny, gdyż znajdował się tu szpital dla jeńców wojennych. Obecnie cale miasto posiada status prawnie chronionego zabytku i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest to w pełni uzasadnione, gdyż Goslar chlubi się większą liczbą zabytkowych dontów (ponad 1500, w tym 168 sprzed !550 r.), niż jakiekolwiek inne miasto w Niemczech.

Dworzec kolejowy oraz dworzec autobusowy w Goslar znajdują się na północnych obrzeżach starego miasta, w okolicy Ncuwerkkirchc. Na rynek, gdzie pod nr. 7 mieści się biuro informacji turystycznej (pn.-pl. 9.00-17.00/18.00, sb. 9.00-13.00/14.00: »05321/2846) można stąd dojść w dziesięć minut. Przy Marktstr. 45 jest też oddzielne biuro regionalne (pn.-czw. 8.00-17.00, pt. 8.00-13.00: «05321/34040), które udziela informacji o całym regionie Harzu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>