?>

Greetsiel i Borkum

Pas ziemi uprawnej na zachód od Emden, zwany Krumm hörn, został odebrany morzu w lalach międzywojennych. Na jego północnym krańcu leży malownicza wioska rybacka GREETSIEL, której mieszkańcy od XIV w. trudnili się połowem krewetek. Brukowane ulice, zaokrąglone mostki, wiatraki i herbaciarnie nadają miasteczku niewątpliwy urok, który w sezonie odbierają mu z kolei autokarowe wycieczki.

Nie powinno być większych kłopotów z zakwaterowaniem, jeśli zadba się o to odpowiednio wcześnie. Dużo jest prywatnych kwater, rezerwacji można dokonać w biurze infnrmacji turystycznej przy Zur Hauner Hooge 15 (»04926/9188). Schronisko młodzieżowe mieści się przy Kleinbahnstr. I 5 (» 04926/550: a kemping stosunkowo niedaleko, w Loquard (» 04927/595).

Wypada zajrzeć do Is Tcetied (naprzeć i wko kościoła), staromodnej herbaciarni wschodni ofryzyjskiej, gdzie podają dużo dobrych rzeczy dojedzenia. Choć Eryzyjczycy stanowią mniej niż jeden procent ludności Niemiec, to wypijają 30% herbaty spożywanej przez ten naród: podawana tu herbata jest mocna, przelana przez wielkie kryształy cukru zwane kluntjes, i do tego ze śmietanką.

Borkum jest największą i najbardziej na zachód wysuniętą z Wysp Wschodniofryzyj- skich. W tej popularnej miejscowości letniskowej jest kasyno, kryty basen z morską wodą i sztucznymi falami, niewielki port jachtowy i długie, piaszczyste plaże. Promy odpływają na Borkum z portu (Aussenhafen) położonego zaraz na południe od Emden, latem cztery razy dziennie, zimą dwa razy dziennie (podróż trwa 2 godz. 30 min: bilet powrotny 44 DM, bilet z powrotem w tym samym dniu 22 DM). Z terminalu portowego odjeżdżają pociągi do Emden oraz innych większych miast w Niemczech. Szczerze mówiąc, na Borkum nie ma nic specjalnego do oglądania i nic warto tracić czasu i pieniędzy na wyprawę na tę wyspę – inne są ciekawsze i położone bliżej brzegu.

Wybierając się na Borkum, lepiej zadzwonić wcześniej w sprawie noclegów do biura informacji turystycznej (»04922/303317), Guethestr. 1, Jest tu też schronisko młodzieżowe (»04922/579: ?g’)) przy Jann-Bcrghaus-Str, 63, Z Borkum można popłynąć promem w kierunku Holandii na tamtejszą wyspę Ecmshaven (35 DM: wycieczka jednodniowa 20 DM). Szczegółowe informacje pod numerem »04921/890722.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>