?>

Grosse Burgstrasse i Königstrasse

Północnych obrzeży starego miasta broniła położona w całości na wyspie Burgtor, wspaniała kwadratowa baszta przykryta hełmem w kształcie dzwonu. Boczne człony budynku były pierwotnie wykorzystywane jako stajnie dla koni podróżnych, przybyłych do miasta od tej strony. Olbrzymia konstrukcja po lewej, w czarno-czerwonym lubeckim stylu neogotyckim, to Versorgungsamt – siedziba miejskiego urzędu zaopatrzenia w ostatniej dekadzie XIX wieku.

Wracając do centrum przez Grosse Burgstrasse, dojdziesz do Xll-wieczego Szpitala św. Ducha (Heihgen-Geist-Hospital: 1V-IX wl,-nd. 10.00-17.00: X-IV wt.-nd. 10.0016.00: bezpt.). Jest to jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych hospicjów. Z zewnątrz charakteryzuje się dwuspadowym dachem i ośmiokątnymi wieżyczkami. Wewnątrz znajduje się sklepiona kaplica bogato zdobiona freskami. Wzrok przyciągają retabula i gotycka tęcza z delikatne malowanymi obrazami z Życia św. Elżbiety. Maleńkie pokoje przylegające do głównego korytarza zostały wybudowane w XIX wieku, aby poprawić wykorzystanie przestrzeni. Hospicjum jest do dnia dzisiejszego wykorzystywane jako dom opieki społecznej.

Na południu Grosse Burgstrasse przechodzi w Königstrasse, zabudowaną majestatycznymi kamienicami z okresu baroku oraz epok późniejszych. Pod numerem 5 mieściło się Towarzystwo Użyteczności Publicznej (Gemeinnützige Gesellschaft), jeszcze jedna instytucja charytatywna, której eleganckie wnętrza przekształcono obecnie w restaurację, Dwa domy patrycjuszy, Drägerhaus pod nr. 9 i Bchnhaus pod nr. II, połączono, aby utorzyć Muzeum Sztuki i Historii Kultury (Museum für Kunst und Kulturgeschichte: IV-1X wt.-nd. 10.00-17.00: X-111 10.00-16.00: 4 DM, pt. bezpt.). Za wąskimi fasadami domów kryją się olbrzymie wnętrza, gdyż dawniej płacono podatek od wielkości frontu, a nie od całkowitej powierzchni budynku. Drägerhaus posiada imponujące apartamenty z oryginalnymi XIX-wiecznymi meblami, zegarami, porcelaną itp. W dużej sali urządzono wystawę poświęconą życiu dwóch słynnych obywateli Lubeki, Tomasza Manna i jego brata Henryka, W Behnhaus mieści się galeria obrazów z XIX i początku XX w. Jest tu ekspozycja ukazująca dorobek Johanna Friedricha Overbecka, założyciela i przywódcy Bractwa Nazarcńczyków (zob. „Malarstwo i gra fika” w Kontekstach). Można też podziwiać Krajobraz wybrzeża w świetle wieczoru Caspara D. Friedricha oraz dzielą ekspresjonistów Kirchnera i Muncha.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>