?>

Halligen

Leżące na poziomie morza niewielkie wyspy Halligen nie są chronione siecią grobli. Ląd z rzadka tylko wylania się ponad powierzchnię wody. Zbliżając się do archipelagu statkiem można odnieść wrażenie, że nieliczne domy stoją na grzbietach fal. Jednakże zszedłszy na suchy ląd stwierdzisz, że domy zostały wybudowane na specjalnie w tym celu usypanych wzniesieniach, które pozostają suche nawet podczas największych zimowych sztormów. Ziemia nadaje się doskonale do wypasu owiec, a wynajem pokoi stanowi dziś poważne źródło dochodu mieszkańców Halligen. W jeszcze większym stopniu niż na stałym lądzie młodzi ludzie ciągną do wielkich miast i wyspy Halligen wydają się zmierzać ku powolnemu, lecz nieuchronnemu upadkowi.

Główne wyspy są zamieszkane, lecz na maleńskiej Hallig Habel znajduje się rezerwat przyrody i przebywa tu tylko jedna rodzina w okresie letnim. Na jeszcze mniejszej Nor- deroog istnieje naturalna hodowla ptaków, którą dozoruje również tylko jeden strażnik w okresie letnim. Główne wyspy, Nordstarnd i Pellworm (razem z Hamburger Hallig i Nordstrandischmoor), były kiedyś częścią znacznie większej wyspy zwanej Ałt-Nord- strand lub po prostu Strand, z pięcioma przystaniami i pięćdziesięcioma dziewięcioma kościołami i kaplicami – w owym czasie była to sporej wielkości osada. W 1634 r. potężna fala przypływu zmieniła geografię wyspy. Nordstrand jest dziś połączona ze stałym lądem wąską groblą, podobnie jak Nordstrandischmoor i Hamburger Hallig: druga z nich jest obecnie praktycznie pólwyspem, gdyż grobla obrosła z obu stron szlamem.

Hallig Langeness jest w podobny sposób połączona z Hallig Olland, która z kolei jesl połączona ze stałym lądem, lecz na Pellworm oraz Hallig Hooge trzeba się dostać promem z Dagebiill i Schlüttsiel (obsługiwane przez WDR) lub z Nordstrand {Kurt Pauken). Na Pellworm, leżącej na południowy wschód od Amrum, są dwa kościoły, XV-wieczny i XVII-wieczny, i nic poza tym. Przyszłość miejscowości zależy dziś od ogromnego generatora energii słonecznej (jest to jedno z najbardziej słonecznych miejsc w Niemczech – dobra wiadomość dla plażowiczów), wytwarzającego 280 lys. kWh rocznie. W małym Wattmuseum znajduje się kolekcja zbierana cale życie przez miejscowego listonosza. Biuro informacji turystycznej leży przy Uthlandcslr. I («04844/18940).

We wszystkich biurach turystycznych i na niektórych stacjach kolejowych można dostać broszury i rozkłady jazdy promów. Nie potrzeba wiele czasu, aby zwiedzić Hallig, więc kilkugodzinny odstęp między kolejnymi kursami promu powinien być wystarczający, chyba że pragniesz dłużej obcować z wiatrem i morskimi falami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>