?>

HAMBURG

Południową granicę Szlezwiku wyznacza rzeka Laba. Nad jej brzegiem, 90 km w głąb lądu, leży port HAMBURG. Podniecająco odmienny od innych miast niemieckich, Hamburg zawsze posiadał status miasta-państwa cieszącego się swobodą handlu i polityki, książęta i królowie nie mieszali się w jego sprawy. Do dziś miasto posiada oficjalny tytuł Freie und Hansestadt – „wolnego miasta hanzeatyckiego“.

Podczas II wojny światowej port stal się obiektem zmasowanych nalotów alianckich. Hamburg był pierwszym miastem na drodze bombowców lecących z Anglii przez Morze Północne nad centrum Niemiec, z tej racji był często atakowany. Jednak 28 lipca I943 r. stał się pierwszym miastem, nad którym przeszła burza ogniowa. Zrzucono wtedy na miasto materiały silnie wybuchowe i bomby zapalające. 2I km kwadratowych w centrum miasta zamieniło się w ogromny pożar: szalejący wiatr wyrywał drzewa i wciągał ludzi do piekielnego ognia. Tej nocy zginęło ponad 42 tys. cywilów.

Plamą na współczesnym wizerunku miasta jest głośna dzielnica czerwonych latarni, należy jednak pamiętać, że stanowi ona tylko jeden z wielu elementów tworzących ogólny charakter miasta. Hamburg jest ważnym ośrodkiem mass mediów, olbrzymim portem morskim, kolebką wielu ruchów radykalnych oraz siedzibą najnowszego pokolenia klasy kupieckiej sięgającej swymi korzeniami wiele stuleci wstecz. O ile nie przybijesz do innego portu, najprawdopodobniej rozpoczniesz wędrówki po Szlezwiku właśnie od Hamburga. Zarezerwuj sobie dwa lub Irzy dni na zwiedzanie centrum i przedmieść oraz tyle nocy, na ile pozwoli stan twej kieszeni (i zdrowia), aby móc nasycić się atmosfera szaleńczego życia nocnego w Hamburgu.

Mimo ie miasto ma ogromne terytorium, tylko trzecia część jego powierzchni jest zabudowana. Resztę stanowią parki, jeziora i kanały o brzegach obsadzonych drzewami. Jeżeli jeździ się rowerem po tych okolicach, trudno uwierzyć, że to jedno z największych miast przemysłowych Niemiec, co do wielkości drugie po Berlinie. Władze miejskie przyjęły zasadę, że co rok sadzi się tu dwa tysiące nowych drzew. Efekt jest bardzo przyjemny – wzdłuż prawic każdej ulicy rosną drzewu, eo ma też dodatni wpływ na czystość powietrza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>