?>

Hann Münden – dalszy opis

Dziwi natomiast fakt, iż w Hann. Miinden jest tylko kilka solidnych budowli z kamienia. Najciekawszą wśród nich jest ratusz. Jego powstanie datuje się częściowo na XIV w., choć mury od strony rynku zostały przebudowane na przełomie XVII i XVIII stulecia w pogodnym stylu renesansu wezerskiego przez Georga Crossmana, twórcę wielu podobnych budowli w Lemgo. Fasada jest wykonana po mistrzowsku: wspaniałe jest zarówno jej ozdobne zwieńczenie, jak i majestatyczne wejście oraz obowiązkowe dwa okna wykuszowc. Obok wznosi się kościół św. Błażeja (St. Blasiuskirche), niezwykła gotycka świątynia halowa z sześciokątną wieżą i bardzo stromym dachem z czerwonych dachówek łupkowych. Oprócz tego jest jeszcze jeden zabytek, zamek Welföw (Weifenschloss: śr.-pt. !0.00-12.00 i 14.30-17.00, sb. 10.00-12.00, nd. 10.0012.30: bezpł.), renesansowa rezydencja w kształcie litery ,,L” nad rzeką Werrą. Nazwa przypomina, iż miasto przez wiele stuleei znajdowało się pod panowaniem jednego z członków rodu Welfów. Obecnie mieści się tam dość nieciekawe muzeum historii regionalnej: za to na dużą uwagę zasługują cykle fresków powstałe krótko po wzniesieniu zamku, należące do nielicznych zachowanych malowideł ściennych z tego okresu w Niemczech.

Za zamkiem znajduje się staiy Most nad Werrą (Werrabrücke), zbudowany w XIV w. Można po nim przejść na wyspę Doktorwerder, gdzie warto zwiedzić ogród pełen rzeźb. Spośród innych wysp leżących przy zlewisku rzek, największąjest Unterer Tanzwerder, popularna jako teren rekreacyjny. Tutaj też znajduje się przystań statków wycieczkowych, most obrotowy na rzece Fuldzie oraz Weserstein, kamień oznaczający narodziny wielkiej rzeki w miejscu, gdzie wedle klasycznie banalnej inskrypcji, „całują się Fulda i Werra”.

Aby w pełni docenić walory usytuowania Hann. Münden, a także uporządkowaną zabudową widoczną w mozaice czerwonych dachów, należy spojrzeć na miasto z dużej wysokości. Umożliwia to Rotunda (poł. V-poł. IX codz. 10.30-12.30 i 15.00-17.00: 1 DM), jedna z kilku wież pozostałych po średniowiecznym systemie obronnym. Jeśli jednak chcesz ujrzeć naprawdę zachwycającą panoramą okolicy, przejdź przez Fuldę po Pionierbrücke i idź w górę aż do starej wieży zwanej Tillyschanze (V-X codz. od 10.00 do zmroku: 1 DM).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>