?>

Hann Münden

Zabawiając się w uświęconą tradycją grę wyliczania siedmiu cudów świata, wielki niemiecki podróżnik i naukowiec Aleksander von Humboldt – który zwiedzi! spory kawa! ziemskiego globu – 2aliczy! HANN. MÜNDEN do siedmiu najpiękniej położonych miast świata. Nawet jeśli pochlebne stwierdzenie Humboldta wydaje się przesadą, (o niewątpliwie nie sposób odmówić urody okolicom tego miasta. Münden usytuowane jest bowiem poniżej gęsto zalesionych wzgórz w miejscu, gdzie nurty Euldy i Werry zlewają się, dając początek Wezerze. Nieco dziwna nazwa jest oficjalnym skrótem od „Hannoversch Münden” – miana, jakie nosiło miasto pod rządami królów Hanoweru.

W Miinden jest o wiele więcej domów z muru pruskiego niż w Duderstadt – w sumie ponad 700. Pochodzące z różnych okresów sześćsetletniej historii miasta budynki całkowicie zdominowały jego wygląd. O ich atrakcyjności decyduje fakt, iż stanowią zwartą zabudowę: gdyby potraktować każdy z osobna, okazałoby się, że są mniej interesujące od innych tego typu zabytków w Niemczech. Warto rozejrzeć się za budynkiem usytuowanym pod nr. 34. przy głównej ulicy, Langer Strasse. Mieszkał w nim jeden z. najsłynniejszych obywateli miasta, Johann Andrens Eisenbart, XVIII-wieczny doktor, który za sprawą swoich kontrowersyjnych metod leczenia uważany był za cudotwórcę. Pomnik ku jego czci stoi przed domem, natomiast historię jego życia prześledzić można podczas przedstawienia kostiumowego, które jest odgrywane na wolnym powietrzu w każdą niedzielę od połowy maja do końca sierpnia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>