?>

Hansevierłel i Krameramtswohnungen

U wylotu zjednej strony Jungfernstieg rozgałęzia się w Gansemarkt, Bleichen i ABC- Strasse, z drugiej załamuje się w biegnącą w dół Neuer Wall. Ta okolica znana jest jako Hanseyiertel, dzielnica biur i najdroższch pasaży handlowych. Obok, przy Dammtorstrasse, znajduje się Staatsoper, słynnna opera i balet.

Na południowy wschód od Hansevierlel, po drugiej stronie K.aiser-Wilhelm-Strasse, leży dzielnica willowa, Warto przejść się ulicami BreiterGang i Wexstrasse. gdzie oprócz atrakcyjnych domów znajdują się pojedyncze bary i restauracje. Szczególnie popularnym miejscem, gdzie można coś zjeść lub się napić, jest Grossneumarkt. Pobliska Peterstrasse jest jedną z najpiękniejszych uliczek Hamburga. Znajdują się na niej odrestaurowane XV!I-wieczne domy zbudowane tradycyjnie z czerwonej cegły z dwuspadowymi dachami. Spacerując tędy można sobie wyobrazić, jak kiedyś wyglądało całe miasto. Zainteresowani muzyką klasyczną mogą udać się do Brahms Gedenkstätte przy Peierstr. 39 (wl., śr. i pt. 12.00-13.1)0, czw. lć.00-18.00: bezpl.), znajdują się tu dokumenty z życia i pracy kompozytora, który urodzi! się w Hamburgu i spędzi! w nim wiele nieudanych lat.

Nieco na zachód znajduje się Holstenwall, jest to granica między Neustadt i St. Pauli. Pod numerem 24 ulokowało się Muzeum Historii Hamburga ( Museum für Hambur- gische Geschichte: wt.-nd. 10.00-18.00: 6 DM). Można w nim dowiedzieć się wszystkiego o historii miasta i jego mieszkańcach. Są tu miniaturowe makiety historycznych dzielnic miasta i rozmaite modele lodzi z różnych epok. Intrygująca i zaskakująca jest część poświęcona Reeperbahn, dotyczy ona nie prostytucji, która przyniosła dzielnicy złą reputację, ale jej dawnych dziejów’, kiedy zamieszkiwali ją rzemieślnicy wytwarzający ogromne liny okrętowe.

Nieco dalej na południowy wschód wznosi się najpiękniejszy budynek sakralny miasta, który stał się jego symbolem. Kościół św. Michała (St. Michaelis) wzniesiono na niewielkim wzgórzu, co sprawia, źc jego pokryły miedzią dach widać niemal z każdego miejsca w Hamburgu. Na szczęście, odrestaurowano go nie tylko na zewnątrz, lecz 1 w środku, dzięki czemu można podziwiać wspaniałą elegancję barokowego wnętrza. Reprezentuje ono typowo luterański porządek – punktem centralnym nie jest ołtarz, lecz ambona. Z punktu widokowego na wieży kościoła, z wysokości 82 m, można podziwiać panoramę całego miasta (V-X pn.-sb. 9.00-18.00, nd. 11.00-18.00: XI-IV pn.-sb. 10.00-16.00, nd. 11.00-16.00: 4 DM).

Turystyczną atrakcję stanowią ostatnie zachowane w mieście XVI[-wieczne domy. Kramcramtswohnungen tworzą wrąski zaułek przy ICraycnkamp 10 (wt.-nd. 10,00-17.00), tuż za rogiem kościoła św. Michała. Gildia kupiecka zbudowała te domy dla owdowiałych żon sklepikarzy, które nie miały prawa do prowadzenia interesu po śmierci swoich mężów. Domy były zamieszkane jeszcze we wczesnych lalach sześćdziesiątych, obecnie wszystkie zamieniono na galerie sztuki lub sklepy z bibelotamiami. Tylko jeden zachowa! wewnątrz orgmniny wystrój, można go zwiedzić za 1.50 DM.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>