?>

Hoher Weg

W dole, poniżej frontowej strony cesarskiego pałacu, naprzeciw wylotu Hoher Weg, w miejscu gdzie dziś znajduje się olbrzymi parking, wznosiła się od XI w. katedra, która w 1822 r. została zburzona z powodu braku środków na odnowę. Pozostała jedynie kruchta (Vorhalle) zozdobioną posągami fasadą (codz. VI-IX pn.-sb. 10.00-13.00 i 14.30-17.00, nd. 10.00-13.00: X-V 11.30-14,30: I DM: informacja w recepcji Kaiserpfalz). Wewnątrz znajduje się oryginalny Xl-wieczny Iron cesarski, częściowo wykonany z brązu: został on symbolicznie użyty podczas inauguracyjnego posiedzenia parlamentu Drugiej Rzeszy w Berlinie w 1871 r. Inne dzieła sztuki z katedry, łącznie z ołtarzem, mieszczą się w muzeum Goslar (zob. dalej). Kamienie, z których była zbudowana katedra, zostały sprzedane podczas rozbiórki mieszkańcom miasta, którzy wy- koizystali je do budowy swych domów.

Biorąca początek dokładnie naprzeciw kmchly Hoher Weg prowadzi do Grosser Heiliges Kreuz mieszczącego się pod numerem 7, jednego z najstarszych przytułków w Niemczech, wybudowanego w 1254 r., obecnie w remoncie. Nadoleznajduje się urządzony ze smakiem, sklep z ceramiką i pamiątkami, a na górze niezła fotograficzna panorama miasta. Jeśli masz zamiłowanie do rzadkich i pięknych cacek. Muzeum Instrumentów Muzycznych i Lalek(Museum fur Musikinstrumente mil Puppenmuseum: codz. [0.00-18.00: 3 DM), niedaleko za Grosser Heiliges Kreuz, niewątpliwie zaprzątnie na dłużej twoją uwagę.

Najsłynniejszy budynek Goslar, XVI-wieczny Brusttuch, stoi u wylotu Hoher Weg, prawie naprzeciw Marklkirchc. Jego dekoracja jest wybitnym przykładem zastosowania motywów ulubionych przez niemieckich artystów i rzemieślników doby renesansu, które nawiązywały do natury, szczególnie do swobodnej, „naturalnej” seksualności człowieka. Belkowanie stropu najwyższej kondygnacji ozdobione jest satyrycznymi rzeźbieniami, przedstawiającymi figury zaczerpnięte zc średniowiecznego życia, z podań ludowych, religii i mitologii: cherubiny strzelają z łuków do aniołów, dystyngowane damy dosiadają kóz, a mleczarka o siermiężnym wyglądzie jedną ręką ubija masło, a drugą bezwstydnie międli sobie pośladki. Naprzeciwko, po drugiej stronie Marktstrasse, znajduje się Cech Piekarzy (Biickergildehaus), kolejny budynek z muru pruskiego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>