?>

Informacje praktyczne – Wolfenbüttel

Na wschód od Hauptkirchc znajduje sięNeuc Heinrichstadt położone wokół Holzmarkl, którego zabudowa w większości utrzymana jest w stylu starszej części miasta. Na początku XVIII w. Hemiann Korb w genialny sposób zakończy! zabudowę placu, wznosząc między dwiema nieużywanymi bramami owalny kościół św. Trójcy (Trinitiaskir- ehe) i przekształcając bramy w wieże kościoła.

Dalej na wschód, za rzeką Oker, zaprojektowano olbrzymią nową dzielnicę warsztatów produkcyjnych, zwaną .luliusstadt, jednakże zbudowano jedynie kilka ulic, Zamiast tego założono znacznie mniejszą dzielnicę rzemieślniczą Auguststadt na drugim końcu Wol- feiibiittel, na zachód od zamku. Tamtejsze budynki są podobne do tych w „lepszej” części miasta, a kościół św. Jana (Johanniskirehc) z muru pruskiego i wznosząca się obok w otoczeniu pięknych drzew dzwonnica, nadają dzielnicy wiejski charakter.

Dworzec kolejowy leży tuż na południe od zabytkowego centrum, na przeciwległym brzegu rzeki Okcr. Biuro informacji turystycznej w Wolfenbiittcl znajduje się w alejce na południe ou Siadinfarkt (1V-IX pn.-pt. 8.00-12.30 i !4.00-1 <3.00, sb. 9.00-13.00: «05331/86487).

Wśród tanich hoteli wyróżniająsię Kersten. liosemiullerstr, 8 («05331/1467: ) oraz Kahes Tal («05331/43828: ), za dworcem przy Cioslarschc Str. 56. Najdroższym, ale i najlepszym hotelem jest natomiast Bayrischer Ihf, Brauergildenstr. 5 («05331/5078: ©). Jest tu też prywatne schronisko młodzieżowe («05331/27189), na zachód od zamku, przy Jiigerslr. 17 oraz kemping, obok basenu po drugiej stronie ntiasla.

Z lokali gastronomicznych polecić warto Alt lVoljci:biittel, starą gospodę przy ICra- merbuden, zaraz obok Stadtmarkt oraz Karlsherg, w miejscu starego bastionu z widokiem na Lange Strassc we wschodniej części miasta.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>