?>

Informator – Lubeka

Żadne z miast niemieckich nie jest lepiej znane z recitali organowych. Ich tradycja sięga początków XVII w., kiedy toduński kompozytor Diderik Buxtehude stał się pierwszym muzykiem, który zdobył sławę grając solo na tym instrumencie. Na jego improwizowane recitale, które odbywały się w Marienkirche, ściągały tłumy. Obecnie podczas koncertów odbywających się w niedzielę o godz. 18.30 gra się na zmianę na jednych z dwojga nowoczesnych organów (jedne z nich są największym mechanicznym instrumentem muzycznym na świecie). Historycznych organów w Jakobikirche można posłuchać w soboty o godz. 17.00. Koncerty muzyki klasycznej odbywają się także w Wyższej Szkole Muzycznej przy Grosse Petersgrube 17-29. Głównym teatrem jest Biihnen der Hansestadt Lübeck przy Beckergrube 10-14.

Festyny – najważniejsze lo Marki Anno Dazunial jarmark organizowany z dawien dawna na Rathausmarkt przez 10 dni na początku maja, dwulygodniowy Voiksfestw środku lipca oraz Altstadtfest w drogi weekend września (organizowany w lata nieparzyste). Adwent wypada szczególnie okazale dzięki jarmarkowi Kunsthandwerker-Weihnachtsmarkł, który odbywa się w Szpitalu Sw. Ducha, oraz bajkowym wystawkom urządzanym na Weninacktsmdrckenwaid na zewnątrz kościoła NMP. Mitfahrzentrale Ftschergrube 45 (tr71074).

– Poczta działa koło dworca głównego (na lewo od wyjścia) i na rynku koło ratusza (z poste restante).

– Rejsy statkiem proponuje KitFa Schiffahrtshnien (»26561 lub 74489). Można upłynąć miasto lub wybrać się do Travemünde: starki odpływają ż Unlertrave. Lübecker Fahrgastschiff Manfred Quantil (»393734 lub 73884) oferuje te sarne ushigi plus wycieczki po Kanale Laba-Lubeka i po Dassower See w Meklemburgii: rejsy zaczynają się na Holstentortenasse, wycieczka po Ratzeburger See rozpoczyna się przy Moltebriicke, po drugiej stronie starego miasta, Personnenschiffahrt Reinhold Mątwom (»35455) odpływa z tego samego miejsca na Ratzeburger See, można leż dopłynąć do samego Ratzeburga.

– Wynajem samochodów prowadzi Autohansa na dworcu głównym.

– Wypożyczalnia rowerów Leihcycte, Schwartauer Allee 39 (5 DM za dzień: »42660).

Dookoła Lubeki znajduje się wiele różnych miejsc, dokąd można sit: wybrać na jednodniową wycieczką. Należy do nicli historyczne miasto Ratzeburg położone nad jeziorem oraz popularna miejscowość wakacyjna Travemünde wraz z pięknym wybrzeżem,

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>