?>

Inne części miasta Osnabrück

Za ratuszem, po drugiej stronie Bierstrasse, widnieje wykonana z muru pruskiego fasada najsławniejszej gospody w Osnabrück, o nazwie Walhalla, w której toczy się fragment akcji powieści Ericha Marti Rcmarque’a Czarny obelisk, opisującej dramatyczny okres hiperinflacji w 1923 r. Ani ta, ani żadna inna z kolejnych powieści nie powtórzyła olbrzymiego sukcesu debiutu autora Na zachodzie bez zmian.

W tej samej okolicy wznosi się większość ocalałych zabytkowych kamienic, rozmieszczonych przy Marienstrasse, Hegerstrasse, Grosser Gildewartare, Krahnslrasse i samej Bierstrasse. Pierwsze trzy ulice tworzą zamkniętą dla ruchu kołowego dzielnicę młodych, bogatych biznesmenów i przedstawicieli wolnych zawodów, pełną sklepów z antykami i wykwintnych restauracji, Przy końcu Bierstrasse stoi dawny kościół Dominikanów (Dominikanerkirche), obecnie ośrodek kulturalny, w którym często organizowane są wystawy sztuki współczesnej. Znajduje się tam też zniszczona przez czynniki atmosferyczne statua Karola Wielkiego, jedyna pozostałość z pierwotnego cyklu figur umieszczonych na fasadzie ratusza. Trochę dalej widać fragmenty murów obronnych wzniesionych wokót okalającej centrum miasta drogi, Wśród nich wyróżnia się Heger Tor, klasycy styczna brama wybudowana dla upamiętnienia zwycięstwa pod Waterloo.

Po drugiej stronie, patrząc na ukos. znajduje się Muzeum Historii Kultury (Museum für Kulturgeschichte: wt.-pl. 9.00-17.00, sb. i nd. 10.00-17.00: 1.50 DM). Zbiory ulokowane na parterze dotyczą historii regionu i obejmują takie eksponaty, jak np. oryginalne średniowieczne rzeźby z portalu kościoła NMP. Na górze znajduje się obszerna kolekcja dzieł miejscowego żydowskiego artysty Feliksa Nussbauma, członka grupy Neue Sachlichkeit, która odrzucała ekspresjonizm ua rzecz form bardziej realistycznych. W 1944 r. Nussbaum w wieku 40 lat zginą! w Oświęcimiu. idąc dalej w kierunku południowym, wzdłuż Heger-Tor-Wall, po lewej stronie wypadnie minąć wysoką wieżę kościoła św. Katarzyny (Katharinenkirche), którego bryła jest szersza niż dłuższa. Za nim, na ogromnym placu, stoi najbardziej oryginalny budynek w Osnabrück, Leidenhof. Palrycjusze, do których należała XlV-wieczna kamienna budowla, przekształcili ją w XVI w. w miniaturowy pałac. Dobudowano wtedy wieżę ze schodami oraz nowe skrzydło, którego fasada wygląda jak wycięta z obrazka. Uwagę przyciągają zygzakowate wzory namalowane na obu renesansowych dobudówkach, dzięki którym ich wygląd określić można jako nieco modernistyczny.

Dworzec kolejowy w Osnabrück znajduje się w odległości 10 min spaceru na południowy wschód od centrum. Wiedzie tu Móserstrassc, która przecina rzekę Hase. Biuro informacji turystycznej (pn.-pt. 9.00-18.00, sb. 10.00-13.00: »0541/323/2202) znajduje się na Markt 22. Natomiast Mitfahrzentrale (»0541/42947) jest przy Martinstr. 9.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>