?>

ISZLEZWIK-HOLSZTYN CZ. II

Za czasów III Rzeszy Lubeka została przyłączona do Szlezwiku-Holsztynu i taki stan utrzymuje się nadal. Przez siedem poprzednich stuleci Lubeka była dumnym ze swej niezależności miaslem-pańslwcm, obecnie jest jednym z dwu największych miast landu. Najwspanialsze budowle miasta pochodzą z czasów, gdy było ono głównym portem handlowym Niemiec, i stanowią jeden z najciekawszych zabytkowych kompleksów w kraju. Pod tym względem Lubeka przerasta większą nieco pod względem liczby mieszkańców Kilonię, która jest stolicą landu. W niej rozpoczyna się słynny Kanał Kiloński. Natomiast sędziwe miasto Szlezwik, które stało się potęgą pod panowaniem Wikingów, utraciło z czasem splendor i znaczenie, jakimi cieszyło się będąc siedzibą monarchów. W przeciwieństwie do niego wiekowy Flensburg, położony tuż przy granicy duńskiej, pozostaje ożywionym portem i z powodzeniem wykorzystuje zabytkowe centrum do potrzeb współczesnego miasta.

Północno-zachodnią część Szlezwiku-Holsztynu zajmuje Północna Fryzja, która ma opinię najbardziej ponurego regionu Niemiec. Dominują tu bagna i moczary, nieliczne drzewa są dziwacznie powykrzywiane przez ciągłe wiatry wiejące od morza, a niekończące się wały przeciwpowodziowe chronią nabrzeże przed zalaniem przez Morze Północne. Mimo to jest to region ulubiony przez turystów ze wzglęu na archipelag wysp przybrzeżnych. Na wyspach tych rozciągają się ogromne plaże. Latem jest tam zaskakująco dużo słońca, a Sylt, największa z wysp, jest najbardziej słonecznym miejscem w kraju. O wiele większe jest wybrzeże Bałtyku. Charakteryzująje małe zatoczki bądź fiordy, które wraz z występującymi tu licznie jeziorami przyciągają turystów. Najłatwiej byłoby się poruszać po terenach wiejskich samochodem lub rowerem, jednak nie najgorzej służy po temu także komunikacja publiczna.

Hamburg, osobny kraj związkowy, jest jakby wyspą w południowej części Szlezwiku. To drugie co do wielkości miasto Niemiec kojarzy się zazwyczaj z prostytucją i półświatkiem Reeperbahnu. Minto tej złej opinii Hamburg ma znacznie więcej do zaoferowania: położenie między jeziorami, ogrom zieleni, wrzące życie nocne i kulturalne oraz śródmieście utworzone z ciekawie kontrastujących części. Port ma bezpośrednie połączenie promowe z Harwich i North Shields we wschodniej Anglii. Na zwiedzanie miasta należałoby przeznaczyć kilka dni, zaś na wycieczkę z po całym Szlezwiku-Hol- sztynie przynajmniej dwa tygodnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>