?>

Jever

Położone ok. 60 km zarówno od Oldenburga, jak i od Emden, JEVER, mimo skromnych rozmiarów jest najbardziej atrakcyjnym miasteczkiem we Fryzji. Przez ponad czLery wieki stolica małego terytorium rządzonego przez arystokrację, rozkwitło w pełni w XVI w. za panowania ostatniej spośród utytułowanych władców, jaką była energiczna i utalentowana Fräulein Maria. Nadała ona Jever prawa miejskie, wybudowała fortyfikacje i założyła szkołę: na jej zlecenie powstało wiele dziel sztuki. W swych dalszych dziejach poprzez małżeństwa lub podboje Jever przechodziło kolejno pod berło rosyjskie, holenderskie i francuskie. Miasto nigdy jednak nie wyróżniaio się niczym specjalnym, i do dziś nie wzbudza większych emocji.

W dominującym nad miastem, monumetalnym różowym zamku (Ill-pol.l wt.-sb. 10.0018.00: poł. VI-pot. IX także pn. 11.00-17.00: 3 DM), wzniesionym w XV w. jako warownia, a następnie przebudowanym przez Fraiilein Marię na renesansowy pałac, warto obejrzeć piękne wnętrza. Zwraca uwagę rzeźbiony dębowy sufit w sali audiencyjnej, wykonany na zlecenie regentki przez artystę z Antwerpii. Czasem istnieje możliwość wejścia na wieżę, skąd rozpościera się wspaniała panorama miasta i ogrodów zamkowych z pięknymi drzewami.

Centrum, leżące w północnej części miasta, skupia się wokół dwóch placów. Nad Neticr Markt dominuje kościół miejski. W ciągu swej 900-letniej historii co najmniej dziesięć razy padł on ofiarą pożaru i został ponownie odbudowany. Podczas ostatniego pożaru w 1959 r. spłonęła ponad połowa budynku, która została odrestaurowana w nowoczesnym stylu. Jakimś cudem ocala! olbrzymi pomnik dłuta Comelisa Floris z Antwerpii, który Fräulein Maria kazała postawić ku czci swego ojca. Można go oglądać w pozostałościach barokowego kościoła zintegrowanych z nowym budynkiem. Pomnik jest w równym stopniu dziełem architektonicznym co rzeźbiarskim, a na szczególną uwagę zasługuje niezwykła kombinacja zastosowanych materiałów: drewna, marmuru, piaskowca i gliny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>