?>

Jeziora i rzeka Alster – Hamburg

W samym sercu miasta leżą jeziora Alster-główny teren rekreacyjny Hamburga. Większe z nich, Aussenalster, jest zawsze pełne amatorów aktywnego wypoczynku: zimą jeździ się tu po lodzie na łyżwach, latem pływa łodzią bądź żegluje. Na mniejszym Binncnalsti r pływają głównie łodzie z wypożyczalni, wzdłuż jego brzegów spacerują piesi. Razem oba jeziora zajmują ok. 3 km kwadratowe, a uprawnionych do pływania po nich jest ponad 9 tys. łodzi. Nic więc dziwnego, że w czasie sezonu letniego lodzie tuiystyczne z trudnością przeciskają się obok siebie. Brzegi jezior są ogólnodostępne, a ścieżki biegnące dookoła doskonale wkomponowały się w krajobraz parku.

Spacer wokół jezior zabiera ok. trzech godzin, droga prowadzi obok wspaniałych willi, ekskluzywnych klubów oraz placówek dyplomatycznych. Szczególnie dużo ich na zachodnim brzegu, któiy upodobali sobie bogaci mieszkańcy miasta. Znajdują się tu osiedla Kothcrhaum i Harr cstchudc z eleganckimi rezydencjami. Można podziwiać architekturę XIX-wieczną i secesyjną, szczególnie ciekawe są uliczki biegnące od Klosterstern, takie jak Harvestehuder Wcg i jej boczne odgałęzienia. Wokół Póseldorfer Weg i Milchslrasse, równoległej do Harvesleluider Wcg, rozciąga się obszar zwany Póseldorl’. Stal on się niezwykle modny: w tutejszych drogich kawiarniach i restauracjach można spotkać ludzi pracujących w środkach masowego przekazu. Domy na wschodnim brzegu sa, równic okazale, ale tylko krok dzieli je od zapuszczonych ulic S(. Georg. Bardziej na północny zachód znajdują się lepsze dzielnice willowe, które łączą się z ekskluzywną Harvcsthude.

Rzeka Alster płynie jeszcze ponad 50 km za Hamburg, najpierw na północ przez tereny podmiejskie, a później skręca na zachód do Hcnstcdt. Wzdłuż rzeki biegnie oznakowany żółtymi trójkątami szlak, ale picsz,a wycieczka do Hcnsledl jest zbyt długa jak na jeden dzień. Może ją przedsięwziąć najwyżej ktoś, kto dysponuje rowerem i dużymi zasobami energii. Nie ma jednak potrzeby oddalać się od Hamburga tak daleko, by znaleźć się w wiejskich okolicach. 1 K-kiiometrowy odcinek między jeziorem Aussenalster a śluzą w Wohldorf biegnie zarówno przez cieniste parki, jak i obszary nadrzeczne niezmienione od stuleci. Nie trzeba wracać do miasta tą samą drogą – w wiciu miejscach są stacje kolejek S-Bahn i U-Bahn. Stacje U-Bahn znajdują się w Ohlsdorf i Klein Borslcl niedaleko śluzy Fuhlsbüttel. 6 km dalej, w Poppenbiittel, zatrzymuje się S-Bahn, a niedaleko w Ohlstedt przy śluzie Wohldorf jest jeszcze jedna stacja U-Bahn. Mapy całej trasy można otrzymać w biurze informacji turystycznej, pytaj o broszurę Die Alster.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>