?>

Katedra w Hildesheim

Stojąca na placu katedra, do której dochodzi się ulicą Burgstrasse, architektonicznie jest „ubogim krewnym” kościoła św. Michała, lecz urzekające romantyczne krużganki oraz wspaniałe zbiory sztuki przekonały rzeczoznawców z UNESCO, że jest ona równie cennym elementem dziedzictwa kulturowego. Zewnętrzna bryła jest w przeważającej części powojenną imitacją. Gotyckie boczne kaplice i romańska fasada zostały wykonane na podstawie domysłów, jak katedra mogła wyglądać, zanim została całkowicie przebudowana w epoce baroku. Architekturze wnętrza przywrócono pierwotny XI- wieczny wygląd, który był wierną kopią układu przestrzennego kościoła św. Michała, zaprojektowanego 50 lat wcześniej.

Św. Bernward żywił szczególny entuzjazm dla odlewów z brązu i założył odlewnię, która miała prosperować przez stulecia. Pierwszym dziełem warsztatu była para brązowych podwoi pierwotnie wykonanych dla kościoła św. Michała, lecz kilka lat później przeniesionych do katedry, gdzie pełniły rolę głównej wewnętrznej bramy świątyni. Na lewym skrzydle przedstawiona jest historia Adama i Ewy, a na prawym Zycie Chrystusa, każde zdarzenie opowiedziane zostało w bogaty sposób bliski rodzajowości. Wkrótce potem odlewnicy wykonali kolumnę Chrystusa, która obecnie znajduje się w południowym transepcie. Niewątpliwie inspirowana rzymskimi monumentami na cześć zwycięzców, brązowa kolumna przedstawia Życie Chrystusa i Jana Chrzciciela w sposób nieco komiksowy. Około 1065 r. zwieszono ze sklepienia nawy głównej świecznik w kształcie koła. Otoczony wianuszkiem wieżyczek i bram, kandelabr jest kolejnym modelem niebiańskiej Jeruzalem i posłużył za wzorzec jeszcze bardziej ozdobnych świeczników w Akwizgranie i Gross Comburg. W baptysterium znajduje się wykonana w 1225 r. chrzcielnica z brązu, wsparta na barkach klęczących postaci uosabiających cztery rajskie rzeki, natomiast na czaszy i kopule przedstawione są rozmaite zdarzenia biblijne, przede wszystkim oparte na motywach związnych z wodą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>