?>

Katedra w Osnabrück

Katedra jest położona na własnym, przestronnym placu w centrum miasta. Wznoszona etapami w okresie od XII do XVI w. budowla jest mieszanką rozmaitych stylów. Obie wieże fasady zadziwiająco nie przyslają do siebie – póżnogotycka od strony południowej jest prawie dwa razy szersza od swej romańskiej sąsiadki. We wnętrzu katedry, w przeważającej części gotyckim, znajduje się kilka godnych uwagi dzieł sztuki, wśród których wyróżnia się XI Ii-wieczna chrzcielnica z brązu oraz równie wiekowy Krzyż tryumfalny pokryty polichromią. Wbrew nazwie wyobrażony na krzyżu Chrystys jest budzącą litość, cierpiącą i bardzo ludzką postacią. Za wspaniałą złoconą bramą z kutego żelaza otwiera się ambit, u końca którego znajduje się Ołtarz Św. Małgorzaty z drewna lipowego, dzieło nieznanego mistrza, Temu samemu rzeźbiarzowi przypisuje się figurę Matki Boskiej Różańcowej, mieszczącą się w północnej części transeptu. Tożsamość tego wrażliwego artysty, tworzącego w stylu późnogotyckim przez kilka dziesięcioleci XVI wieku, pozostaje dosyć mglista-znany jest on poprostujakoMistrzz Osnabrück.

W Muzeum Diecezjalnym (Diözesanmuseum: wt,-pt. 10.00-13.00i 15.00-17.00, sb. i nd. 10.00-14.00: 1.50 DM), ulokowanym w salach nad krużgankami, zobaczyć można inne dzieła tego rzeźbiarza. Najbardziej przykuwającym uwagę eksponatem jest złocony krucyfiks, Kapitelkreuz, wykonany w XI stuleciu, ozdobiony dwoma pierścieniami biskupimi, rzymskimi kameami i innymi klejnotami. Pochodzący z pobliskiego klasztoru żeńskiego konfesjonał został wykonany na początku XVII w., tuż po przeprowadzeniu reform trydenckich, i jest najstarszym przykładem konstrukcji, która z czasem miała stać się nieodzownym elementem katolickiej świątyni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>