?>

Kilonia

Port morski KILONIA (Kieł), stolica Szlezwiku-Holsztynu, leży 90 km na północny zachód od Lubeki nad Fiordem Kilońskim (Kieler Fórde), typowym dla wybrzeża Bałtyku (lecz dalekim od skalistych fiordów Norwegii). Miasto długo pozostawało w cieniu Lubeki, jednak kiedy w 1895 r. otwarto Kanał Kiloński, nadeszła nowa epoka w dziejach portu. Niemiecka nazwa Nard-Ostsee-Kana! dokładniej określa rolą kanału, którą stanowi połączenie Bałtyku z Morzem Północnym. Jest to nadal największa i najruchliwsza na świecte, sztucznie utworzona droga dla statków. W 1918 r. bunt marynarzy kilońskich zapoczątkował rewolucję w Niemczech, która doprowadziła do abdykacji cesarza i utworzenia Republiki Weimarskiej. W czasie 11 wojny światowej w Kilonii mieściło się centrum niemieckich łndzi podwodnych, dlatego też stała się ona obiektem alianckich bombardowań, które doprowadziły do dużych zniszczeń. Nijakie trzy- i czteropiętrowe bloki z lat 50-tych pozbawione są wszelkiego uroku. Mimo że Kilonia nie oferuje ciekawych miejsc do zwiedzania, miasto przyciąga tłumy w ostatnim tygodniu czerwca, kiedy odbywa się Kieler Woche, doroczne regaty, największe w Niemczech.

Nad centrum miasta góruje ogromny secesyjny ratusz (wycieczki z przewodnikiem: V- IX śr. i nd. 12.30: cena 1 DM) leżący na Rathausslrasse. Z wieży rozciąga się widok na miasto i fiord. Trochę dalej, w kierunku północno-wschodnim, leży Alter Markt z gotyckim kościołem św. Mikołaja (Nikolaikirche), częściowo odrestaurowanym i zmodernizowanym po zniszczeniach wojennych. Wewnątrz zobaczyć można XIV- wieczną chrzcielnicę, XV-wieczny ołtarz i krzyż tryumfalny. Na zewnątrz stoi imponująca rzeźba Barlacha Der Geistkämpfer (dosłownie: „Wojownik o ducha”).

Nieco dalej, przy Dänische Str. 19, znajduje się Warleberger Hof, jedna z niewielu zachowanych do dziś starych kamienic, gdzie ma siedzibę Muzeum Miejskie (Stadtmuseum: 15.IV-I5.X codz. 10.00-18.00: pozostałe miesiące wt,-nd. 10.00-17.00: bez- pł.). Wewnątrz można oglądać wystawy czasowe. W sąsiednich ogrodach wychodzących na promenadę znajduje się skromny zamek. Jego część zajmuje kolekcja Stiftung Pommern (wt.-pt. 10.00-17.00, sb. i nd. 14.00-18.00: 2 DM). Zawiera ona obrazy mistrzów holenderskich XVII w. oraz malarstwo niemieckie od romantyzmu do impresjonizmu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>