?>

Landesimiseum – dalszy opis

Spośród dziel XVII-wiecznych malarzy flamandzkich znalazły się tu: Rubensa Madonna z Dzieciątkiem, Van Dycka Pan z Santander, gubernator Antwerpii oraz Michaela Sweertsa Mężczyźni kąpiący się w Świetle księżyca’, ten ostatni obraz, typowy w dorobku artysty, podejmuje oryginalny temat i pełen jest wspaniałych efektów świetlnych. Jest też niezły przekrój szkoły holenderskiej, łącznie z jednym z nielicznych pejzaży Rembrandta Krajobraz z chrztem eunucha: także tutaj artysta w mistrzowski sposób operuje kontrastem światła i cienia. Warto też zwrócić uwagę na Profil kobiety najbardziej utalentowanego ucznia Rcmbrandta, młodo zmarłego Carela Fabritiusa.

Przegląd rozmaitych stylów uprawianych w XIX-wiecznych Niemczech obejmuje cykl czterech małych płócien przedstawiających Poty dnia Friedricha, szereg humorystycznych obrazów Spitzwega, przejmującą Wieśniaczkę Leibla oraz liczne dzieła impresjonistów: Liebermanna, Corintha i Slcvogla. W specjalnie przyciemnionej sali wystawione są olbrzymie kartony wykonane przez Nazareńczyków do Casa Bartholdy w Rzymie.

Dział archeologii, na pierwszym piętrze, chlubi się posiadaniem, zachowanych w torfowiskach Dolnej Saksonii ciał prehistorycznych ludzi. Inną ważną pozycją jest zawartość kilku grobów, w których prowadzono prace wykopaliskowe oraz biżuteria z epoki brązu. Na tym samym piętrze znajduje się dział historii naturalnej z kolekcją wypchanych zwierząt i naturalnej wielkości rekonstrukcją dinozaura, zaś na dole mieści się akwarium z rybami z całego świata.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>