?>

Lubeka

W średniowieczu LUBEKA (Liibeck) była jednym z najważniejszych miast kupieckich i portów, zapewniając sobie dominującą pozycję na najważniejszych szlakach handlowych Bałtyku. Dziś nie ma ona większego znaczenia w porównaniu z ośrodkami nad Morzem Północnym, takimi jak Hamburg i Brema, które zastąpiły ją w roli międzynarodowych portów morskich. Jednak miasto z dumą wciąż prezentuje architektoniczną świetność dawnych, kupieckich czasów. Do wspaniałych zabytków należy najstarszy ratusz w Niemczech, pełniący nadal swą rolę, piękne domy rodzin kupieckich (przypominające Amsterdam), gotyckie kościoły z cegły oraz dawne instytucje charytatywne, z których wiele odznacza się wyjątkową urodą zewnętrzych dekoracji.

Przodująca rola miasta w dziedzinie artystycznej dorównywała jego dominacji na polu międzynarodowego handlu. Lubeka dała wzór architekturze miejskiej całego wybrzeża Europy Północnej, od Amsterdamu do Tatłina. W 1987 r, UNESCO umieściło całe hanzeatyckie stare miasto na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury. Lubeka była stępne jest na rynku (Markt: pn,-pt. 9,30-18.00. sb. i nd. 10,00-14.00: 01228106), trzecie mieści się przy Beekergrube 95 (pn.-pt. 8.00-16.00: «1228109). Nieco na zachód jest dworzec autobusowy.

Hotele są zgrupowane wokół dworca głównego i na starym mie.ście. Niewiele jest pokoi na kwaterach prywatnych ale zawsze można o nie zapytać w biurze tury stycznym, zwłaszcza, że niektóre są atrakcyjnie położone na terenie starego miasta. Niezamożnym podróżnym Lubeka oferuje aż cztery schroniska. Kemping jest położony przy Steinrader Damm 12 («893030) na przedmieściu Seliönböcken: dojazd autobusem #7 i #8.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>