?>

MALARSTWO NIEMIECKIE

Najważniejszą niemiecką pracą w galerii jest Portret Cyriacusa Kaie Holheina Młodszego: został namalowany w Londynie, gdzie, jak głosi napis na obrazie, urodzony w Brunszwiku model pracował w siedzibie placówki handlowej Hanzy. Wśród licznych obrazów z warsztatu Cranacha znajduje się tu cykl Dwanaście prac Herkulesa oraz Herkules u Otnfaie pędzla samego mistrza. Jego dziełem jest i ównież Forint Albrechta von Brandeburg-Anshach, który przedstawia zezowatego wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego z rodu Hohenzollernów. Zanim obraz został namalowany, Albrecht przeszedł na protestantyzm, zlaicyzował swe posiadłości zakonne i został księciem Prus – z.darze- nia !e były zaczątkiem skutecznych starań jego rodu o zdobycie hegemonii nad Niemcami. Ostatni obraz w tej sali to delikatny Pejzaż poranny młodo zmarłego malarza Elsheimera.

Skłonność księcia Antoniego Ulricha do malarstwa włoskiego najwyraźniej ograniczała się do XVI-wiecznyeh wenccjan i bombastycznych artystów barokowych. Najważniejszą pracą w sali poświęconej tym twórcom jest obraz zwany Autoportretem, dzieło tajemniczego prekursora renesansu weneckiego, Giorgione’a. Jest to jeden z nielicznych ocalałych obrazów tego artysty, powszechnie uważany za autentyczny, będący prawdopodobnie zredukowaną wersją Dawida z głową Goliata. Ważne przykłady późnego renesansu weneckiego to dzieła Veronese’a, Tintoretta i Palmy il Vecchio.

W dziale sztuki dekoracyjnej Włochy są bogato reprezentowane, z licznymi wytworami z brązu i porcelany oraz cenną wazą z onyksu z Mantui. Inne atrakcje kolekcji to chińska porcelana, emalie z Limoges oraz biżuteria, ceramika i meble z całej Europy.

Dworzec główny leży w sporej odległości na południowy wschód od centrum, dlatego najlepiej wsiąść w tramwaj #1 lub #5, który dojeżdża do samego środka starego miasta. W Brunszwiku znajdują się dwa biura informacji turystycznej: jedno (pn.-pt. 8.00-18.00, sb. 9.00-12.00: »0531/79237) tuż przy drzwiach wejściowych na dworzec główny, natomiast drugie (pn.-pt. 8.30-18.00, sb. 9.00-12.00: »0531/46419) mieści się w pawilonie przy Bohlweg. Biuro Mitfahrzentralc (»0531/14041 ) jest przy Bohl weg 42-43.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>