?>

Muzea w Hamburgu

Leżące na Steintorplatz, naprzeciw dworca głównego, Muzeum Sztuki i Rzemiosła (Museum fur Kunst und Gewerbe: wl„ śr. i pt.-nd. 10.00-18.00, czw. 10.00-21.00: (i DM) posiada wspaniałą i doskonale wystawioną kolekcję, poczynając od starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, a kończąc na obecnym stuleciu. Zbiory sztuki secesyjnej są rozległe, ważne jest to, że ułożono je tak, by przypominały naturalny wystrój domowych wnętrz. Duże wrażenie robi też kolekcja sztuki orientalnej. W oryginalnym pawilonie odbywają się tradycyjne japońskie ceremonie parzenia i picia herbaty: tutaj wstęp najlepiej zarezerwować wcześniej.

Jedną przecznicę dalej na południe, przy Kurt-Schumacher-Allee 42 mieści sic Autn- muscum Hitlers (codz 10,00-17.0(1: 5 DM). Jest to wspaniała prywatna kolekcja samochodów. gdzie można znaleźć wszystko: od najstarszego Rolls Royce po takie śliczno- ści jak BMW327 z 1937 r. Jest leż mnóstwo mniej zachwycających, lecz równie wzruszających wozów, np. powojenne Fiaty i Volkswageny, oraz kolekcja ukazująca rozwój rowerów i motocykli na przestrzeni stu lat.

Pięciominutowy spacer dzieli cię od położonej na południe Altländer Strasse oraz Deichtorhalten (wt., sr. i pt.-nd.. 11.00-18.00, czw. 11.00-21.00: ceny biletów zmienne), które pierwotnie były halami targowymi, gdzie handlowano owocami i warzywami. Kilka lat temu przywrócono im dawną konstrukcję ze szkła i stali, odtąd mieszczą się tu miejskie galerie sztuki. Nie ma tu stałej ekspozycji, zmieniające się wystawy mają często ambitny charakter, toteż warto sprawdzić, co aktualnie jest w programie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>