?>

MUZEUM DIECEZJALNE

W hitdesheimskim Muzeum Diecezjalnym (Diözesanmuseum: wl.-sb. !0.00-17.00, lid ‚12,00-17.00: 2 DM) znajdują się drugie pod względem ważności zbiory sztuki sakralnej w Niemczech. Na wyróżnienie zasługuje szereg dziel z czasów św. Bernwarda – Zlata Madonna (w rzeczywistości drewniana, lecz pokryła złotą folią), para lichtarzy oraz dwa krucyfiksy, nazwane imieniem samego biskupa. Równie imponujące są rozmaite XIł-wieczne dzieła – Krzyż Henryka Lwa, trzy krucyfiksy w kształcie tarczy oraz zestaw emaliowanych naczyń. Pulpit z orłem został wykonany w mniej więcej tym samym okresie co brązowa chrzcielnica, a Kielich iw. Bernwarda, choć nie ma faktycznego związku z biskupem, jest wybitnym dziełem złotniczym z przełomu XV stulecia.

Przy północnym krańcu placu katedralnego wznosi się stary klasztor franciszkanów, w którym obecnie znajduje się kompleks muzealny, Roemer-i Pelizaeus-Museum (wt.- nd 10.00-16.30: 3 DM). Nie jest to w ż.adnym wypadku placówka o znaczeniu jedynie regionalnym. Co roku odbywa się tu międzynarodowa wystawa gościnna poświęcona archeologii i godziny otwarcia są na lę okoliczność wydłużone. Ekspozycje zmieniają się, lecz na pewno warto zobaczyć część zbiorów poświęconą zabytkom starożytnego Egiptu, które należą do najlepszych w Europie i same w sobie tłumaczą wizytę w Hildesheim. Naslyrmiejszym eksponatem jest wapienny pomnik nagrobny faraona Hcm-iuni z 2530 r. p.n.e. Inne wybitne rzeźby to posążki Amenhotepa III i Teje (rodziców Akenatona), posąg budzącego grozę pól-człowieka, pół-szakala Anubisa (boga śmierci) oraz reliefy z grobowca Seschem-nefera IV. Inne atrakcje muzeum to obszerne zbiory chińskiej porcelany oraz szereg eksponatów z Peru epoki Inków.

Idąc na wschód w kierunku Pfaffcnstieg i Schuhstrasse, po lewej stronie widać wieżę kościoła św. Andrzeja (St. Andreas). W jego wysokim, pogodnym wnętrzu przyjaciel Lutra, Johannes Bugenhagen nawrócił mieszkańców Hildcsheim na protestantyzm. Paradoksalnie, kościół skorzystał na bombardowaniach, gdyż został zrekonstruowany według ambitnych planów pierwotnych budowniczych, które wcześniej nie zostały nigdy w pełni zrealizowane. Jednakże nic rekompensuje to utraty prawie całego placu wokół kościoła, klóry kiedyś był uznawany za godnego rywala Marktplatz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>