?>

Muzeum Księcia Antoniego Ulricha

Na północ od Burgplatz leży stara dzielnica [lagen okalająca Hagenmarkt, do której można dojść ulicami Casparistrassc łub Bohlwcg. Na fontannie znajdującej się na skwerze Hagenmarkt wznosi się XlX-wieczny posąg Henryka Lwa trzymającego w dłoniach makietę kościoła św. Katarzyny (St. Katharinen), również ufundowanego przez księciu. Choć kościół wiernie naśladuję katedrę, wnętrze zostało później przebudowane w gotyckim stylu halowym. To samo dotyczy położonego dalej tta zachód kościoła św. Andrzeja (St. Andreas), który był kiedyś kościołem parafialnym dzielnicy Neustadt. Naprzeciwko tego kościoła stoi Liberei, XV-wieczna biblioteka będąca jedynym w mieście przykładem gotyckiego budownictwa ceglanego. Dalej na zachód, na Bäckerklimt, znajduje fontannna z brązu, LułenspieKelhrunnen. upamiętniająca legendarnego błaznaTilla Eulenspicgla (zob. ramka). Sowy i małpy ozdabiające fontannę obrazują kształty, które mógłby on wyrobić z ciasta jako terminator w pobliskiej piekarni. Została ona zbombardowana w 1944 r„ ale chleb wypiekany wedle pradawnej receptury pozostaje do dziś specjalnością regionu.

Na niewysokim wzgórzu na południc od starego miasta mieści się jedyna w Brun- szwiku świątynia wybudowana w czystym stylu gotyckim – należący do byłego klasztoru benedyktynów knścińł św. Idziego (Sl. Aegidien). I tutaj znajduje się rzadkiej urody pulpit, na którym zachowały się oryginalne póżnogotyekie reliefy. Są one dziełem Hansa Wittena, rzeźbiarza dorównującego talentem znacznie sławniejszemu Rie- menschneiderowi lub Stossowi (Stwoszowi), O mniejszym rozgłosie artysty zdecydował fakt, że większość jego dziel znajduje się w odległych miastach Saksonii. W budynkach poklasztomyeh mieści się teraz Muzeum Żydowskie (Jüdisches Museum: wt. i czw.-nd. 10.00-17.ÜÜ, śr. 10.011-20.00: bezph), ukazujące historię Żydów niemieckich na przestrzeni wieków. Jest tu też fragment synagogi rozebranej we wcześniejszym okresie obecnego stulecia.

Dalej na północ, przy Museumstras.se, znajduje się Ilcrzog-Antnn-Ulrich-Museum (wt. i czw.-nd. 10.00-17.00, śr. 10.00-20.00: bezpł.). Jak na placówkę regionalną posiada ono wysokiej klasy zbiory. Szczególnie ciekawy jest fakt, że kolekcja odzwierciedla gust założyciela muzeum, księcia Antoniego Ulricha, którego imieniem zostało ono nazwane. Zbiory udostępniono publiczności w 1754 r., czyniąc z tej placówki pierwsze muzeum w historii Niemiec.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>