?>

Muzeum Sprengla

Dalej w dół drogi, na Kurt-Schwiltcrs-Platz, znajduje się Muzeum Sprengla (Sprengel-Museum: wt. 10.00-22.00, śr.-nd. 10.00-18.00: bczpł ). Podstawę do jego otwarcia stanowiła darowizna bogatego producenta czekolady, Bernharda Spregla. Należy ono do najciekawszych muzeów sztuki współczesnej na terenie Niemiec. Proporcjonalnie więcej miejsca niż w innych tego typu placówkach przeznacza się tu na czasowe wystawy fotografii, grafiki i ekperymcnlalnych fonu artystycznych, lecz są też doskonałe wystawy stałe XX-wiecznego malarstwa i rzeźby.

Jądrem zbiorów jest bogata kolekcja prac jednego z najbardziej kontrowersyjnych i inspirujących artystów naszego stulecia, hanowcrczyka Kurta Schwittersa. Jego wczesne pejzaże i martwe natury, utrzymane w bardzo pogodnej tonacji, zaskakują, jeśli znało się tylko słynne dadaistyczne coUages Schwittersa. Artysta ukuł dla tych dziel termin Metz i postawi! sobie zadanie stworzenia Merzbau, dzieła sztuki, które spełniałoby funkcję wystroju wnętrza domu. Obie realizacje tego pomysłu zostały zniszczone przez nazistów, jako przykłady „sztuki zwyrodniałej”, można tu zobaczyć jedynie ich wierną rekonstrukcję.

W dalszej części galerii zobaczyć można kilka obrazów Picassa, całe sale poświęcone Paulowi Klee i Arpowi, rzeźby Barlacha i Henri Laurensa, obraz Syn marnotrawny Bcckmanna i dwa autoportrety namalowane przez artystę w odstępie 40 lat, surrealistyczne obrazy Magriite’a, Tanguy i Ernsta oraz wybór ekspresjonistycznych obrazów Muncita, Noldcgo, Kirchnera i Kokoschki.

Do królewskich ogrodów Herrenhausen (dawniej zwanych Höringehusen) z centrum można dojechać metrem (U-Bahn #4 lub #5). Jednakże warto przynajmniej wjedną stronę pójść piechotą, gdyż droga wiedzie przez dwa z czterech parków, które składają się na cały kompleks: przed udaniem się tam nie należy zapomnieć wziąć z biura informacji turystycznej broszury z dokładnym planem ogrodów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>