?>

Norden

NORDEN, najstarsze miasto we Wschodniej Fryzji, leży 30 km na północ od Emden i 20 km na północny wschód od Aurich. Osobliwe, choć nieco senne życie miasteczka skupia się na ogromnym rynku. Jest on w połowie porośnięty trawą i zdominowany przez rozłożyste, wiekowe drzewa, które tworzą rzadko spotykany w tej części świata pejzaż.

W centrum Norden wznosi się średniowieczny kościół św. Ludgera (Ludgerikirche), wybudowany w okresie od XIII do XV w. Powstałe ok. 1680 r. organy o bogato zdobionym barokowym prospekcie są dziełem jednego z największych północnoniemiec- kich mistrzów w tej dziedzinie, Arpa Schnitgera. Koncerty organowe odbywają się w środy od połowy czerwca do połowy września zawsze o godz. 20.00. Wysoka smukła budowla obok kościoła to wolno stojąca dzwonnica. Przy wybrukowanej części rynku – targ odbywa się tu w poniedziałki i soboty – stoją trzy renesansowe domy, zwane Drei Schwestcrn (Trzy Siostry), oraz kilka innych budynków o ładnych elewacjach. Przy rynku mieści się leż, połączone w jedno z muzeum regionalnym, Wschodniofryzyj- skie Muzeum Herbaty (Hcimat- und Ostfriesisches Teemuseum: 1!I-X wt.-pt. 15.00-18.00. sb. 10.00-12.00: 2 DM), które chlubi się mianem pierwszego muzeum poświęco- nego (emu napojowi. Dokumentuje ono produkcję herbaty w Europie oraz ilustruje jej wpływ na kulturę i handel. Obejrzeć tu można także kolekcję porcelany i innych przedmiotów związanych z piciem i przyrządzaniem ulubionego napoju Fryzyjczyków.

Biuro informacji turystycznej (VI-1X pn.-pt. 8.00-16.00, nd. 9.00-15.00: X-V pn.- czw. 8.00-13.30, pt. 8.00-13.00: »04931/17220)) w Norden, przy Am Markt24, udziela danych na temat dostępnych kwater prywatnych W mieście jest ich dosyć dużo: wszystkie o dobrym standardzie. Wśród hoteli wyróżniająsięZitr Post, Am Marki 3 (»04931 /2787: ©), z ekskluzywną kawiarnią oraz Riechshof Neuer Wcg 53 (»04931/ 1750:). ‚

Usługi gastronomiczne oferują Die Alte Backstube, tradycyjna gospoda naprzeciwko muzeum, Yesiwio, niezbyt droga restauracja wioska mieszcząca się w Schóninghsches Hans, wspaniałym budynku renesansowym przy Osterstr, 5 oraz Die Borke przy Am Brummclkamp, ulubiony lokal miejscowych hipisów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>