?>

Norderney

Zależnie od pory roku promy kursują z Norddeich-Mole do Norderney od dziewięciu do trzynastu razy dziennie (podróż trwa 50 min): bilet w obie strony z powrotem w tym samym dniu kosztuje 12.50 DM, z powrotem w terminie późniejszym 21 DM. Jeśli chcesz porównać obecny styl życia z jakże odmienną egzystencją mieszkańców wyspy w pierwszej połowie ubiegłego wieku, przeczytaj drugą część Obrazów z podróży Heinricha Heinego. Miasto było również inspiracją cyklu jego wierszy Morze Północne. Norderney usilnie stara się schlebiać wszelkim możliwym gustom. W lecie knajpki pełne są osób lubiących wolny czas spędzać przy barze, małżeństwa w średnim wieku zajadają się strudlami jabłkowymi, zaś kłębiący się w kasynie liazardziści w ogóle nie mają czasu, aby coś zjeść czy wypić. Tymczasem po niezliczonych ścieżkach spacerowych biegają zwolennicy zdrowego tiybu życia, na skąpanych w promieniach słonecznych plażach wczasowicze opalają się całymi rodzinami, renciści i emeryci poddają się zabiegom, a cykliści krążą po rezerwacie przyrody. Jeśli ktoś nie znalazł w tym wszystkim czegoś dla siebie, to są jeszcze wykwintne restauracje, parę niewielkich muzeów oraz pierwszy w historii kryty basen z wodą morską i sztucznymi falami.

NORDERNEY jest najstarszym uzdrowiskiem na niemieckim wybrzeżu Morza Północnego i było kiedyś ulubioną rezydencją leni.skową rodziny królewskiej. Główny plac, ze starannie utrzymanymi klombami, eleganckimi kawiarniami i neoklasycznymi budynkami, zachował swego rodzaju XIX-wieczny wdzięk, lecz większa część miasta jesl nudną mieszaniną nowoczesnych stylów architektonicznych. Jedynym zaskoczeniem jest olbrzymi stos kamieni usypany na środku jednej z ulic – ta w najwyższym stopniu rażąca piramida jest pomnikiem ku czci cesarza Wilhelma I i jego starań o zjednoczenie Niemiec: na 61 kamieniach zaznaczono kraje związkowe, z których je sprowadzono.

W biurze informacji turystycznej (V-X pn.-pt. 8.00-12.30 i 14.00-18.00, sb. 10.00-12.30 1 14.00-16.00, winnych okresach czynne krócej: 04932/502) w pobliżu rynku przy Biillowallee 5 można zarezerwować nocleg na prywatnych kwaterach (-@) lub rozeznać się w dostępnych pokojach hotelowych, choć w sezonie mogą być z tym problemy.

Są dwa schroniska młodzieżowe (lll-X), które %v sezonie szybko się wypełniają. Jedno jest przy Siidslr. I (»04932/2451: ?3′)): dotrzeć tu można autobusem z przystani promów lub spacerem w ciągu 35 min wzdłuż Zum Eahranleger i Deichstrasse. Drugie, razem z kempingiem, położone jest na wschodnim krańcu miasta przy Am Dunensender 3 («04932/2574: ?Js), nie przejeżdża tędy żaden autobus. Oprócz tego jest jeszcze jeden kemping («04932/448), na obrzeżach miasta, przy Waldweg 2.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>