?>

Okolice dworca głównego w Hanowerze

Odbudowane miasto wita gości wychodzących z dworca głównego (na północ od centrum) niezbyt atrakcyjnym widokiem długiego deptaku, Pod spodem przebiega Pasaż (Passarelle), niemal w całości zadaszony, który ma być czymś w rodzaju podziemnego bazaru. W części położonej dalej w stronę centrum mieści się dużo drogich sklepów z zapierającymi dech w piersiach wystawami, jednak bliżej dworca podziemie wygląda nieco obskurnie: spacer wzdłuż Pasażu nocą może dostarczyć dreszczyk» emocji, niekoniecznie przyjemnych.

Najpopularniejszym miejscem spotkań w Hanowerze jest Café Kröpcke, widać stąd doskonale Oporę (Opernhaus), wyniosły klasyeystyczny budynek, będący bodaj największym osiągnięciem Lavesa w mieście.

W pobliżu stoją inne monumentalne budynki użyteczności publicznej z późniejszego okresu XIX w. W położonym przy Sophiestrasse Domu Artystów (Künstlerhaus), wzniesionym z żółtej i czerwonej cegły, w którym pierwotnie mieściło się muzeum, teraz znajduje się ruchliwy ośrodek kultury, podczas gdy w renesansowym Ständehaus, wybudowanym jako izba cechowa, obecnie mieści się wydział finansów. Gielda(Börsc) przy Rathenausfrasse naśladuje styl epoki Tudorów – co jest dowodem brytyjskich wpływów jeszcze przez długi czas po wygaśnięciu uni personalnej.

Jeśli jesteś zwolennikiem współczesnej architektury, nie omieszkaj obejrzeć Anzeigerhochhaus, przy Goseriede: dojście wzdłuż Georgstrasse. Ten zwieńczony zieloną kopułą budynek z pokrytego cegłą żelbetonu, w którym mieści się redakcja jednego z dzienników, jest przykładem ekspresjonizmu Fritza Hógera z lat dwudziestych. Choć jak na drapacz chmur budowla jest raczej karłowata, nie tak ciekawa jak Chilehaus w Hamburgu tego samego architekta, to jednak jest to fascynujący, zrównoważony i dobrze przemyślany projekt. Obecnie mieści się tu najciekawsze kino w mieście.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>