?>

Okolice Oldenburga

W położonym o 20 km na wschód od Oldenburga HlIDE (20 min pociągiem), koło młyna wodnego można zwiedzić starannie utrzymane ruiny XIłI-wiecznego klasztoru cystersów. Schronisko młodzieżowe znajduje się przy Lintełer Str. 3 («04408/414: ?Lj),

Jeśli przyjechałeś do Hude rowerem możesz popedałować do WILDESHAUSEN (z Oldenburga można tu dojechać bezpośrednio autobusem w ponad godzinę), zatrzymując się po drodze w wiosce Dötlingen z chatami krytymi strzechą. Obszar wokół Wildenhausen, usiany niewielkimi osadami, nazywany bywa „kilometrem kwadratowym prehistorii”, odnaleziono tu bowiem grobowce z epoki brązu koło Pestrup, menhiry koło Rekum oraz groby megalityczne i menhiry w okolicy Kleinkncten, W średniowiecznym kościele św. Aleksandra (Alexanderkirche) w Wildenhausen znajdują się XIII- i XV-wieczne freski. Godny obejrzenia jest również gotycki ratusz. Schronisko młodzieżowe mieści się przy Am Filleberg 9 (« 04431/2223:

Warto wybrać się do CLOPPENBURGA (ok, 15 km na zachód), aby obejrzeć, jeden z najładniejszych w Niemczech, skansen (Freilichtmuseum: lll-X, pn.-sb. 8.00-18.00: nd. 9.00-18.00: Xl-ll. pn.-sb. 9.00-17.00. nd. 10.00-17.00: 5 DM). Obejmuje on około stu zabytkowych wiejskich zabudowań z caicj Dolnej Saksonii: ukazano tu postacie gospodarzy i rzemieślników podczas wykonywania różnych czynności. Trochę dalej na południe można zobaczyć zamek Dinkiagc z zachowaną fosą.

Na zachodnich krańcach Wschodniej Fryzji leży ważne miasto portowe Emden (dojazd pociągiem z Bremy lub z. Oldenburga). Z Emdcn odpływają promy do Borkum, jednej z siedmiu zamieszkanych wysepek we Wschodniej Fryzji. Miasto położone jest na półwyspie Krummhörn, którego główną atrakcją jest stara wioska rybacka Greetsiel. Z Norden i Emden można dojechać do Greetsiel autobusem, lecz w niedzielę kursy są rzadkie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>