?>

Oldenburg – kontynuacja

Po przeciwnej stronie zamkowych murów znajdują się ogrody zamkowe. To tutaj dwór zaopatrywał się w warzywa, jaja i mleko, W okresie późniejszym dawne pola zostały przekształcone na park w stylu angielskim i jest dziś znakomitym miejscem na spacer bądź piknik. Park szczyci się oranżeriami, ogrodem różanym oraz rzędami wspaniałych rododendronów. Tuż za fosą, na rogu Elisabethstrasse i Damm, znajduje się oddział Muzeum Regionalnego zwany Augusteum (wt.-pt. 9.00-17.00, sb. i nd. 10.0017,00: bezpł.). W jego wnętrzu mieszczą się zbiory sztuki współczesnej. Większość ekspozycji poświęcona jest głównym przedstawicielom ekspresjonizmu, a także sylwetkom Franza Radzwilla i innych niemieckich surrealistów. Za rogiem ma swoją siedzibę Museum am Damm (wt.-czw. 9.00-17,00, pt. 9.00-15.00, sb. i nd. 10.00-17.00: bezpł.), gdzie można oglądać, wzorowane na XIX-wiecznych zbiorach osobliwości, gabloty z eksponatami przyrodniczymi. Najstarsze z przechowywanych tu wykopalisk archeologicznych pochodzą z czasów prehistorycznych: nowsze przedmioty sięgają początkowego okresu średniowiecza. Uwaga turystów skupia się przede wszystkim na wydobytych z dolnosaksońskich torfowisk zwłokach pochodzących sprzed 2400 iat.

W odległości kilkuminutowego spaceru, nu północ od zamku, znajduje się dominujący nad rynkiem kościół św. Lamberta (Lainberikirelie). Jego gotyckie mury z cegły wielokrotnie przebudowywano, dlatego ich dzisiejszy wygląd razi brakiem harmonii i zbytnią nowoczesnością, W ostatniej dekadzie XVIII w. książę Oldenburga, Peter Friedrich Ludwig, nakazał całkowicie przerobić wnętrze na klasycy styczną rotundę wzorowaną na rzymskim Panteonie. Jej ostateczny wygląd jest dość zdumiewający, Opodal widać Stary Ratusz, eklektyczny gmach łączący swobodnie elementy stylu gotyckiego i renesansowego, oraz wybudowany na początku XVI w. Haus Degode, najstarszy zachowany do dziś budynek w mieście.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>