?>

Osterstrasse i rynek

Na lewo od kościoła garnizonowego wznosi się Dom Szczurołapa (Rattenfangerhaus). Zbudowany na początku XVII w. dla miejscowego rajcy, dom ten zawdzięcza swą nazwę wyłącznie znajdującej się na bocznej ścianie inskrypcji relacjonującej wydarzenia legendy. Fasada należy do najoryginalniejszych w Hameln, a misterna ornamentyka (w której widać wiele maszkaronów – „zazdrośników”) stanowi zamierzony kontrast z masywnością całej bryły. Wnętrze jest równie imponujące: mieści się tam obecnie najlepsza chyba restauracja w mieście (zob. str. 372).

Dalej w głąb ulicy, po prawej stronie stoi Leisthaus, wybudowany przez miejscowego murarza Corda Tónniesa dla pewnego kupca nazwiskiem Leisl, ok. piętnastu lat wcześniej niż Dom Szczurołapa. We wnęce nad oknem wykuszowym znajduje się posąg Lukrecji, alegoria cnót obywalelsko-republikańskich, stanowiąca świecki odpowiednik wobec postaci Siedmiu CnólCIirześcijańskich umieszczonych na fryzie pod spodem, Współistnienie tematyki sacrum i profanuni jest typowe dla niemieckiego renesansu. W tym przypadku inspiracją były niewątpliwie rzeźbienia drewnianych wsporników sąsiedniego Stiftsherrnhaus z XVI w., gdzie bóstwa planetarne figurują obok apostołów i innych postaci biblijnych: na parterze mieści się jedna z lepszych obecnie, licznych przy lej tdicy kawiarń.

Pozostałą część Stiftsherrnhaus i cały Leislhatts zajmuje Muzeum Hameln (wt.-pl. 10.00-16.30, sb.i nd. 10.00-12.30: 2 DM), Wśród zbiorów sztuki religijnej na pierwszym piętrze najbardziej uderzający jest cykl postaci apostołów, zdjęty z tęczy kościoła tutejszego opactwa (Münster) oraz Siebenlingsstein upamiętniający inną legendą hame- lińską, narodziny siedmioraczków w pewnej miejscowej rodzinie w roku 1600. Choć rodzice i dzieci pokazane są podczas modlitwy u stóp krucyfiksu, historia ta nie miała szczęśliwego zakończenia, gdyż wkrótce wszystkie dzieci pomarły.

Pizy końcu Osterstrasse wznosi się olbrzymi Hochzeithaus (Dom Weselny), wybudowany z początkiem XV1J w., charakteryzujący się wysokimi attykanii szczytowymi ze ślimacznicami oraz wymyślnymi oknami mansardowymi: pod każdym z nieb na parterze znajduje się wejście prowadzące dawniej do sklepu. Na ścianie od strony rynku zainstalowano mechanizm zegarowy. Codziennie o I 3.05, 15.35 i 17.35 jego figurki przedstawiają dwukrotne odwiedziny Szczurołapa w Hameln. Od połowy maja do połowy września w każde niedzielne południe wydarzenia legendy odgrywane są na tarasie między Hoehzcithaus i Marktkirche. Kościół ów raczej szpeci otoczenie: był to jedyny ważniejszy budynek w Hameln, który został zniszczony podczas wojny, po wojnie został odbudowany z gładkich kamieni, które twoizą niemiły dla oka kontrast z pierwotną robotą kamieniarską.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>