?>

Ovelgönne

Obrzeża Hamburga tworzą dwa krańcowo odmienne obrazy rzeczywistości. Na zachodzie rozciągają się nadrzeczne dzielnice Ovelgönne i Blankenese, pełne pięknie odnowionych rybackich domków, które obecnie należą do bogatych hamburczyków. Na wschodzie leży Neuengamme, miejsce jednego z kilku obozów koncentracyjnych, które istniały opodal miasta w czasie II wojny światowej. Zamieniono go na muzeum.

Droga wzdłuż Laby w kierunku zachodnim prowadzi do Ovelgönne i dalej do Blankenese. Dawniej mieszkali tu rybacy i kapitanowie statków. Teraz ich malutkie śliczne domki zajmują bogacze, którzy płacą ogromne sumy, by cisnąć się w „staroświeckich chałupkach” z rozległym widokiem ponad rzeką. Droga nad wodąjest bardzo przyjemna, z wieloma piaszczystymi plażami. Można tu przyjechać rankiem na rowerze lub przypłynąć łodzią z St. Pauli do Ovelgönne. HADAG Niederelhediensl (lodzie towarzystwa HADAG pływające po dolnej Łabie) zabierze twój rower za pół ceny. Można też pojechać autobusem #183 z dworca kolejowego w Altonie do Ovelgönne, a stamtąd kolejką S-Bahn do Blankenese.

Do Ovelgönne warto się wybrać chociażby dla samego Portu-Muzcum (Museumshafen), gdzie zacumowanych stoi około 20 dawnych łodzi, wśród nich statki wodnej straży pożarnej z początku naszego wieku. XlX-wieczne drewniane trawlery i dwuma- sztowe frachtowce, wszystkie pięknie odnowione. Jest to prywatne muzeum prowadzone przez entuzjastów, którzy chętnie oprowadzają turystów, jeżeli akurat są w pobliżu. Jeśli na nich nie trafisz, możesz w każdym razie wstąpić do Flosscafe (codz 14.00-22.00), gdzie mieści się mała wystawa poświęcona problemom ekologicznym Łaby spowodowanym zanieczyszczeniami przemysłowymi. Bardziej komercyjna jest kawiarnia Strandperle położona na plaży. Latem cieszy się ona niezwykłą popularnością wśród kawiarnianych bywalców. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, odwiedź jedną z tutejszych wykwintnych restauracji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>