?>

Południowo-zachodnie dzielnice w Goslar

Piękna zabudowa z inuru pruskiego ocalała przy ulicach odchodzących od rynku za Marktkirche. Można tu odnaleźć zarówno styl gotycki, jak i renesansowy oraz barokowy, wiele domów jest mieszanką dwóch lub nawet trzech stylów, Elementy charakteiy- styczne dla jednej epoki byty w następnej przekształcane lak, by odpowiadać nowszej modzie, po czym po latach same ulegały kolejnym przeróbkom. Stąd gotyckie ostrołuki wypełnione mozaikami lub średniowieczne rozety, zdobiące szczyty renesansowych domów.

Najstarsze budynki znaleźć można w okolicy Bergstrasse i Schreiberstrasse: na rogu obydwu ulic znajduje się Siemenshaus (pn.-pt. 9.00-12.00: bezpł.), zbudowany przez przodka właścicieli jednego z największych współczesnych producentów sprzętu medycznego, elektronicznego i zbrojeniowego. W głębi Schreiberstrasse wznosi się szereg typowych gotyckich domów z początków XVI w„ zbudowanych z cegły: jak choćby len pod nr. 10, z bogato zdobionym kominem przechodzącym przez dwie kondygnacje, tworzące jedno pomieszczenie. Aby dojść stąd do Frankcnberg Plan, gdzie stoi Klei- nes-Heiliges-Kreuz, trzeba skręcić w lewo w Frankenberger Strasse. W przylegającym do niego przestronnym ogrodzie przechadzają się emeryci oraz gromady kurcząt.

Wróć z kolei pod Siemenshaus, skręć w prawo w sklepione przejście i idź w górę, aż dojdziesz do Frankenberger Kirehe. położonego w spokojnej okolicy na niewielkim wzgórzu. Kościół został wybudowany w XII w. w formie romańskiej bazyliki, późniejsze gotyckie dodatki stanowią część zachodnich murów obronnych miasta. Olbrzymi barokowy ołtarz z drewna, przedstawiający Mękę Chrystusa, wydaje się dominować nad całością. Warto też zwrócić uwagę na parę innych szczegółów – z tylu kościoła czają się zwrócone ku sobie dwa lwy, aby uporać się ze ziem, które – jak wierzono – nadchodzi z zachodu: słabo widoczne Xlll-wieczne freski, mogą umknąć uwadze, którą przykuwa silnie przeładowany zdobieniami barokowy pulpit, natomiast przedziwny Krzyż tryumfalny wbrew nazwie ukazuje trupiobladą i bezwładną postać Chrystusa (peruka wykonana z włosów artysty wygląda na głowie Ukrzyżowanego dość makabrycznie, lecz jest często spotykanym motywem w rejonie Harzu).

Idąc wzdłuż Peterstrasse w kierunku wschodnim można zobaczyć najciekawsze budynki w mieście, wśród nich Oborę (Kulihaus) pod nr. 27. (nazwaną tak od poprzedniej funkcji budynku) oraz Dom-Dynię i Kiirbtshaus) pod nr. 23., zawdzięczający swą nazwę pękatym kształtom. Natomiast w kaplicy św. Mikołaja (Klaus Kapelle) po prawej stronie iw Domu Kowala (Seiimicdhaus) naprzeciw, modlili się !ostrzyli narzędzia górnicy przed rozpoczęciem codziennej wędrówki na Rammeisbcrg.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>