?>

Pozostała część starego miasta i Holm – Szlezwik

Pozostała część starego miasta leży w cieniu katedry. Wiele jest kamienic powstałych w różnych okresach, niemniej jedyną prawdziwą atrakcją jest Graukłoster, położony na wschodniej ścianie Rathausmarkl. Ów dawny klasztor franciszkański jest nieco dziwnym lokum dia miejscowej administracji – łączy się on z właściwym ratuszem wzniesionym w stylu neogotyckim. Można go zwiedzać w godzinach urzędowania: w weekendy otwarty jest tylko parter klasztoru.

Kilka kroków od wschodniego krańca starego miasta leży dawna wieś rybacka Holm, jej nazwa („otoczona wodą”) wskazuje, że do 1935 r. była ona wyspą. Obecnie mieszka tu zaledwie dwudziestu pani rybaków, którzy utrzymują się z połowu węgorzy i śledzi w wodach Schlei. W latach świetności wioski było ich trzystu. Niemniej miejscowa społeczność sprawia wrażenie zintegrowanej. Nieoczekiwanie wcetrałnym punkcie osiedla znajduje się nienagannie utrzymany okrągły cmentarz i wiejska kapliczka z XIX w. Charakterystyczną cechą miejscowych domów są dwuczęściowe drzwi (tzw. „gadające drzwi”) i oszklone werandy, z których rozciąga się widok na trzy strony świata.

Na wschodzie Holm znajduje się niezwykły Adłtges Johanniskloster, niegdyś klasztor benedyktynek, zamieniony po reformacji na elitarne protestanckie kolegium dobroczynne. We wspaniałych barokowych domach zgrupowanych wokół dziedzińca mieszkają kanonniczki, które przeszły już na emeryturę. Żeby odbyć wycieczkę z przewodnikiem po całym kompleksie – kościele, klasztorze i refrektarzu, zapukaj do domu przełożonej (nr 8) lub wcześniej zadzwoń (04621/24236: 2DM).

Na niewielkiej wyspie na jeziorze Bergsee, niedaleko Schlei, w odległości 1.5 km od starego miasta stoi otoczony fosą zamek Gottorf (Schloss Gottorf). Fasada tego iście królewskiego pałacu jest jednym z największych osiągnięć architektury renesansowej Europy Północnej, choć on sam posiada dość niejednorodną strukturę, na którą składają się starsze fragmenty obronne i późniejsze dobudówki. Wewnątrz mieści się Muzeum Regionalne (Landesmuseum: III-X codz. 9.00-17.00: XI-1I wl.-nd. 9.30-16.00: 5 DM).

Bilety upoważniają do obejrzenia sześciu osobnych kolekcji, których zwiedzanie może potrwać kilka godzin. Unikaj poniedziałków, kiedy to otwarte są tylko niektóre zbiory. Dojazd autobusem #1 i #2.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>